Saksofon to najmłodszy instrument akustyczny i do tego ma nieograniczoną paletę barw brzmienia. Można go usłyszeć w muzyce klasycznej, jazzowej czy nawet rozrywkowej. Na czym polega jego fenomen? Z okazji Dnia Saksofonu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Orkiestrę Grandioso z Radomia.
Saksofon - charakterystyka instrumentu
Saksofon uznawany jest za instrument dęty drewniany, choć jego wygląd może być mylący w tej kwestii. W tym nazewnictwie chodzi o stroik, czyli o część, dzięki której wzbudza się dźwięk. - Żeby wydobyć dźwięk trzeba rozłożyć ręce. Lewa ręka musi na perełkach leżeć i prawa ręka również - tłumaczył Grzegorz Murdza, saksofonista.
Istnieją saksofony sopranowe, tenorowe, barytonowe, altowe, soprillo, sopraninowe, subkontrabasowe oraz basowe. Różnią się między sobą wielkością, ciężarem, a przede wszystkim barwą brzmienia. Występują w kolorze złotym, srebrnym i czarnym.
Saksofon - jak nauczyć się grać?
Saksofon to nowy instrument, powstał dopiero pod koniec XIX wieku. Został wówczas opatentowany przez Adolpha Saxa, który był pierwszym profesorem gry w Konserwatorium Paryskim.
Dzisiaj coraz chętniej po ten instrument sięgają kobiety. Aleksandra Dalton, która wystąpiła na scenie Dzień Dobry TVN, zaczęła grać, ponieważ jej tata Anglik uwielbia jazz i zainspirował ją do nauki. Warto też wspomnieć, że kiedy chcemy opanować ten sprzęt, początkowo wcale go nie potrzebujemy. Najpierw musimy posiąść wiedzę jak w odpowiedni sposób dmuchać, żeby wydobyć dźwięk.
Dziecko na naukę gry na saksofonie najlepiej zapisać kiedy ma 8 lat, ponieważ jest już w stanie utrzymać instrument samodzielnie. Jeśli saksofon przypadnie mu do gustu, kolejnym krokiem może być szkoła muzyczna.
Z grą na saksofonie postanowił zmierzyć się Marcin Prokop. Początkowo nie potrafił wydobyć z niego dźwięku, ale po otrzymaniu od profesjonalisty wskazówek dał radę.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykle wzruszająca rozmowa z Magdą Stępień o stracie synka. "Oliwierek śni mi się bardzo często"
- Żona Marcina Prokopa miała poważne problemy ze zdrowiem. "Prawie straciłam życie"
- "Moja podzielność to jazda windą i żucie gumy". Sprawdziliśmy, czy panowie są wielozadaniowcami
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News