Na czym polega taniec dancehall? Jakie są podstawowe kroki i jak wygląda nauka?

Tańcząca kobieta
Czym jest dancehall? Opis tańca, podstawowe kroki
Źródło: Juan Hernandez/Getty Images
Taniec dancehall jest niezwykle żywiołowy, dzięki czemu cieszy się nieustającą popularnością w wielu krajach na całym świecie. Jego energiczne, a przy tym zmysłowe ruchy doskonale wpływają na kondycję oraz dodają pewności siebie.

Naukę stylu dancehall oferuje wiele szkół tańca, choć jego ruchów można nauczyć się również samodzielnie w domu. Skąd pochodzi dancehall i jakie są jego podstawowe kroki? Jaką muzykę i jaki strój wybrać do ćwiczeń?

Co to jest dancehall? Historia i opis tańca

Taniec dancehall wywodzi się z biedniejszych dzielnic Kingston, stolicy Jamajki. Początkowo tańczyli go głównie mężczyźni, jednak obecnie na tej karaibskiej wyspie tańczą go wszyscy, nawet dzieci. Początki stylu dancehall datuje się na lata 70. ubiegłego wieku, kiedy to piosenkarz reggae, Sugar Minott, zajął się tworzeniem uwspółcześnionych wersji starszych utworów. Już wkrótce świeże, energetyczne i żywiołowe brzmienia zaczęły wypierać poprzedni, spokojniejszy styl muzyczny.

Początkowo nowa muzyka grana była głównie na żywo, dopiero w roku 1985 powstał pierwszy utwór elektroniczny, co okazało się przełomem dla stylu dancehall. Wtedy też rozpoczęła się jego popularyzacja, początkowo na mniejszą skalę. Światową sławę temu stylowi tanecznemu przyniósł w latach 90. Sean Paul, pochodzący z Jamajki muzyk, dzięki swoim hitom oraz nakręconym do nich teledyskom. Sam dancehall podzielić można przede wszystkim na ten tańczony przez panów oraz panie. Jego najbardziej charakterystyczne kroki, w tym tzw. twerking, czyli energiczne potrząsanie pośladkami, wykonywane są przez kobiety. Kroki tańczone przez panów są uniwersalne i posiłkują się nimi również tancerki. Dancehall ma być przede wszystkim mocny i wyrazisty , w dużej mierze opierający się na izolacji poszczególnych części ciała.

Taniec

DD_20211104_Taniec_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania

Kroki tańca dancehall - czy nauka w domu to dobry pomysł?

Dancehall określany bywa jako taniec uliczny. Aby się go nauczyć, nie jest konieczne uczęszczanie się na zajęcia z instruktorem. Wystarczy dużo samozaparcia i regularne ćwiczenia. Kroki najlepiej podpatrywać w układach tanecznych oraz internetowych tutorialach tancerzy.

Niestety, taka metoda nauki ma też pewne wady. Żeby opanować podstawowe kroki we własnych czterech ścianach, powinno się znaleźć dostatecznie dużo miejsca na żywiołowe, nieskrępowane ruchy. Na sali tanecznej do dyspozycji jest również lustro, w którym można kontrolować dany krok. Ogromnym plusem jest także obecność instruktora, który powinien szybko zauważyć i skorygować błędy osób uczestniczących w zajęciach oraz dokładnie objaśnić, na czym polega dany ruch. Dzięki tym zaletom treningu w szkole tańca można bardzo szybko zrobić duże postępy, znacznie wcześniej niż podczas nauki wyłącznie w domu.

W stylu dancehall trudno określić podstawowe kroki taneczne, ponieważ jest to taniec niezwykle spontaniczny. Sposobem na to, jak tańczyć dancehall, jest więc wczucie się w rytm muzyki i odwzorowywanie emocji swoim ciałem. Jednak na początku, aby choć trochę zrozumieć ten styl, można ćwiczyć kilka jego elementów, w tym:

  • go-go wine - w tym ruchu należy obracać się wokół własnej osi, jednocześnie zataczając rękoma koła nad głową, jiggy - polega na bujaniu się na lekko ugiętych, złączonych ze sobą nogach z równoczesnym bujaniem rękami na boki oraz wykonywaniu przysiadów z wyrzutem rąk w górę, earthquake - w tym ruchu potrząsa się rękami na wysokości talii, bujając przy tym biodrami na boki, butterfly - krok tańczony na szeroko rozstawionych, ugiętych nogach. Aby go wykonać, należy obrócić ciało w stronę jednej nogi, po czym skręcić kolano do środka i powrócić nim na zewnątrz, zataczając kolanem delikatne kółko, a następnie wykonać ten sam ruch po drugiej stronie ciała, shake - typowo damski ruch, nazywany również twerkiem. Polega na wykonywaniu szybkich ruchów biodrami w przód i w tył, w pozycji na ugiętych, szeroko rozstawionych nogach.

Opanowanie podstawowych kroków z pewnością przyspieszy naukę tańca dancehall. Jednak tego stylu nie da się nauczyć krok po kroku, po prostu trzeba go poczuć.

Muzyka i strój do tańca dancehall

Muzyka do tańca dancehall ma swoje źródła w reggae. Osoby chcące trenować ten styl w domu z pewnością znajdą wiele energicznych utworów, dzięki którym opanują taniec, a przy tym będą się doskonale bawić.

Strój dla osób początkujących powinien być przede wszystkim wygodny i niekrępujący ruchów. Komfortowe muszą być również buty, a decydując się na zajęcia w szkole tańca, należy pamiętać, by ich podeszwy nie pozostawiały śladów na podłodze. W tym celu lepiej zdecydować się na obuwie z podeszwą w jasnym kolorze. Dopiero później można zacząć szukać modelu pod kątem jego wyglądu i dopasowania do reszty stroju.

Dancehall to doskonały sposób na dodanie sobie pozytywnej energii oraz pewności siebie. Osoby gustujące w intensywnych, pulsujących energią stylach tańca z pewnością go pokochają.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości