Porady

Jak zmienić hasło do wi-fi? – porady krok po kroku

Porady

Aktualizacja:
Fot: RichLegg / gettyimages.com

Jak zmienić hasło do Internetu? Jak zobaczyć hasło do wi-fi na telefonie? Zmiana hasła routera to często pojawiający się problem. Istnieje jednak niezwykle łatwy sposób na to, jak zmienić hasło do wi-fi. Przedstawiamy krótki poradnik w czterech prostych krokach!

C: Myśląc o tym, jak zmienić hasło do Internetu, możemy natrafić na różne poradniki. Jeśli interesuje nas zmiana hasła do wi-fi w domu, to rozwiązanie problemu i tego, jak zmienić hasło modemu wi-fi, okazuje się banalnie proste. Do zmiany hasła wi-fi w większości przypadków wystarczy tylko zalogować się na stronę dostawcy usług internetowych. Dla bezpieczeństwa warto przeprowadzać zmianę hasła wi-fi jak najczęściej.

Jak zmienić hasło do wi-fi krok po kroku?

Korzystanie z sieci bezprzewodowej, pomijając sieci publiczne, zazwyczaj możliwe jest wtedy, gdy posiadamy do niej dostęp, czyli znamy hasło. Często zdarza się, że chcemy dokonać zmiany hasła wi-fi . Hasła fabryczne, które zobaczyć można na odwrocie routera lub modemu, składają się z ciągu liczb i cyfr – trudno je więc zapamiętać. I chociaż możemy ustawić na komputerze lub w telefonie opcję „zapamiętaj połączenie” (urządzenie będzie wówczas łączyło się automatycznie za każdym razem, gdy „złapie” zasięg sieci), to czasem po prostu warto zmienić hasło do wi-fi chociażby ze względów bezpieczeństwa .

Jak zmienić hasło do wi-fi? To bardzo proste. Zmienić hasło routera możemy łatwo poprzez stronę internetową naszego dostawcy usług internetowych. To również dobry sposób na to, jak zobaczyć hasło do wi-fi na telefonie. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się połączenie kablowe do zmiany hasła połączenia bezprzewodowego. W tym celu wykorzystajmy popularny i niedrogi kabel Ethernet, który powinien być dołączony do opakowania z routerem.

Poniżej krok po kroku prezentujemy, jak i gdzie zmienić hasło do wi-fi:

1. Wchodzimy na stronę dostawcy Internetu , wpisując adres, który powinien znajdować się w instrukcji (z reguły jest to cyfrowy adres IP, przykładowo: 192.168.1.1). Zastanawiając się, jak zmienić hasło do wi-fi z telefonu, nie musimy się niczego obawiać – procedura w tym i w kolejnych krokach wygląda identycznie.

2. Logujemy się na nasze konto , podając nazwę użytkownika i hasło dostępu do platformy (w przypadku niektórych dostawców Internetu domyślną, pierwszą nazwą użytkownika i hasłem będzie „admin”)

3. Przechodzimy do zakładki „Skonfiguruj sieć bezprzewodową” (w zależności od dostawcy nazwa może brzmieć inaczej, ale w zbliżony sposób).

4. W tym miejscu dostępne już będą ustawienia sieci bezprzewodowej . Jak zmienić hasło do Internetu? Wystarczy wprowadzić nowe hasło i potwierdzić wprowadzeniem starego, dotychczasowego hasła. Przy następnym połączeniu się z siecią będzie trzeba podać już nowe hasło. To także sposób na to, jak założyć hasło na Internet wi-fi, jeśli wcześniej je dezaktywowaliśmy .

Router – jak zmienić hasło i skonfigurować Windowsa?

Powyższe kroki przedstawiające, jak zmienić hasło w routerze wi-fi , są jedyną możliwością zmiany hasła wi-fi. Czasami może się jednak zdarzyć sytuacja, w której mimo zmiany hasła wi-fi na platformie dostawcy internetowego (najczęściej: 192.168.1.1), system operacyjny Windows wciąż będzie próbował połączyć się za pomocą starego hasła. W 99% przypadków pomocne będzie ponowne uruchomienie komputera. Co zrobić, gdy po zmianie hasła na routerze i restarcie komputera wciąż występuje problem?

Przedstawiona sytuacja najczęściej zdarza się na systemie operacyjnym Windows Vista i Windows 7. Sporadycznie tylko dotyczy pracy na nowszych systemach operacyjnych. Aby zaktualizować hasło sieci w Windowsie, wystarczy kliknąć ikonę sieci w prawym dolnym rogu i wybrać „Właściwości” . W otwartym oknie widzimy m.in. trzy informacje: typ zabezpieczeń, typ szyfrowania i klucz zabezpieczenia. Naciskamy przycisk „Pokaż znaki” i sprawdzamy, czy po zmianie hasła wi-fi klucz w tym oknie jest aktualny , czy jeszcze stary. Jeśli klucz nie zaktualizował się, to ręcznie należy wpisać identyczne hasło. Jeśli interesuje nas, jak zmienić hasło modemu wi-fi i obawiamy się, że wystąpi identyczny problem, to ta metoda również okaże się w 100% skuteczna.

Dlaczego warto regularnie zmieniać hasło wi-fi?

Wiele domowych sieci wi-fi jest niezabezpieczonych albo chronionych słabymi hasłami. To poważny błąd, który umożliwia obcej osobie łatwe podłączenie się do routera . Wówczas, przy nawet niezbyt wysokich umiejętnościach, intruz może zmienić adresy DNS routera i m.in. sprawdzać, z jakich haseł korzystamy podczas logowania się np. na stronie banku lub portalu społecznościowego. Dlatego też powyższy sposób na to, jak zmienić hasło do wi-fi (na telefonie lub komputerze), powinien być wykorzystywany przynajmniej raz na kilka miesięcy , by mieć pewność, że z naszej domowej sieci wi-fi korzystają tylko osoby uprawnione.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości