Żniwa zakończone, można się radować. Już dawni Słowianie w trakcie przesilenia jesiennego obchodzili święto plonów. Współcześnie, gdy jedzenie z całego świata jest na wyciągnięcie ręki, dożynki mają charakter symboliczny, ale mimo to przyciągają tłumy. - Bo oprócz chleba potrzeba nam również igrzysk - mówiła w naszym materiale Aleksandra Imosa, przewodniczka po Parku Etnograficznym w Tokarni.
Dożynki kiedyś i dziś
Mimo upływu lat, tradycja dożynek przetrwała w dobie globalizacji i nadal cieszy się popularnością. Trudno się dziwić - towarzyszą jej barwne instalacje, regionalne przysmaki, a nawet występy gwiazd muzyki. Jaka jest ich geneza? - Dożynki od żęcia, od ścinania zbóż, też osoby, które się tym zajmują, żeńcy - tłumaczyła Aleksandra Imosa.
Swoimi wspomnieniami z dożynkami podzielił się w materiale Dzień Dobry TVN Qczaj. - Cały taki szedł orszak przez wieś właśnie z tymi wieńcami, z tymi takimi różnymi kłosami wystającymi. Bardzo piękne to było - mówił.
Współczesne dożynki
Do dziś na wsi w czasie dożynek obowiązują odświętne stroje. Do wspólnej zabawy zapraszają witacze. Te sezonowe dekoracje to symbol gościnności. Niekiedy są niezwykle pomysłowe, bo przecież każda wieś i każdy gospodarz chce się wyróżnić.
Współcześnie na dożynkach koncerty dają również cieszące się ogólnokrajową sławą gwiazdy. Jedną z nich jest Halina Mlynkova.
- Ten sezon, powiem szczerze, jest szczególnie duże zainteresowanie. Aż czasami ciężko odpierać w ogóle pewne propozycje - mówiła artystka.
Więcej o tradycji dożynek dowiecie się z materiału wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wnętrza na wzór wiejskiego domu. "Ten styl kojarzy się nam z pobytem u babć"
- Wieś, która nieustannie się zmienia. "Na Pławną mówi się, że jest to miejsce magiczne"
- Wyjątkowa przewodniczka po polskiej wsi. "Tu za każdym rogiem czai się historia i wielkie rzeczy"
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Łukasz Kowalski, Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN