O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa - jak głosować?
Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Nominacje dla artystów za 2022 rok zostały ogłoszone 3 lutego w programie Katarzyny Janowskiej "Rezerwacja" w Onecie. Zwycięzców poznamy 3 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Onecie. Relację z gali wyemituje 4 marca telewizja TVN.
Kultura i sztuka
O wynikach plebiscytu zadecydują internauci, którzy do północy 24 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial.
Nominowanych do O!Lśnień wskazali krytycy z różnych mediów, przedstawiciele stolicy Małopolski oraz dziennikarze redakcji Onet Kultura.
- Już po raz piąty Miasto Kraków współorganizuje plebiscyt O!Lśnienia wskazujący twórców, głośne premiery, nagrania i zjawiska, które spotkały się z uznaniem krytyków i odbiorów. Tym samym wspieramy różne dziedziny kultury i ich twórców. Warto podkreślić, że nagrodzeni dotąd laureaci i laureatki swoimi dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami, odkrywcami, doskonałymi ambasadorami kultury naszego kraju. Wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, a ich dzieła często odbijają się szerokim echem - zapewnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- Ogromnie się cieszę, że mimo trudnych czasów, już po raz siódmy przyznamy nagrody Onetu i miasta Krakowa. Każdy rodzaj obecności kultury w szeroko zasięgowym medium uważam za niezwykle cenny. Myślę o naszych nagrodach jak o przewodniku po współczesnej kulturze. Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami. Do gry w kulturę zapraszamy użytkowników Onetu, bo to oni w głosowaniu decydują o tym, kto uzyska status Olśnienia. Przez trzy tygodnie trwa promocja artystów i ich dzieł. Cieszę się, że "O!Lśnienia" mają także wymiar finansowy - mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.
O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa - jedyny taki plebiscyt
Artysta, który zbierze najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców, otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2023 w wysokości 30 tys. złotych. Partnerami nagród są: KBF oraz redakcja Vogue Polska, która już po raz drugi wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę i podczas wydarzenia będzie obchodzić także swoje 5. urodziny. Partnerem kategorii Sztuki Wizualne jest dom aukcyjny Polswiss Art, z kolei patronat medialny nad plebiscytem objęły redakcje Forbes Women Polska i Newsweek Polska.
Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder.
Na zaproszenie organizatorów swoje propozycje nadesłali: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Łukasz Maciejewski i Jacek Wakar, Szymon Kloska, Michael Łyczek oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
W tym miejscu warto podkreślić, że miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł "Ambasadora Kultury". W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland. Już 3 marca to wyjątkowe grono się powiększy.
- Tym razem gala O!Lśnień zagości w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. To szczególne miejsce - zrewitalizowany na cele kulturalne kompleks dawnych nowohuckich warsztatów jest dziś przestrzenią ambitnego autorskiego teatru, centrum festiwalowym Boskiej Komedii i miejscem wielu głośnych premier. Gala O!lśnień to wydarzenie ważne nie tylko dla lokalnego środowiska kultury, choć oczywiście niezmiennie cieszy mnie wiele nominacji związanych z naszym miastem. Dzięki współpracy z Onetem O!lśnienia mają charakter ogólnopolski, a nagrody należą do czołówki najbardziej liczących się wyróżnień w Polsce - przekonuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia 2023 - Nagrody Kulturalne Onetu
- LITERATURA
Sylwia Chutnik - "Tyłem do kierunku jazdy"
Wydawnictwo: Znak Literanova
Za literacką sagę o trzech pokoleniach kobiet z historią przemian politycznych i obyczajowych w tle. Opowieść o odkrywaniu różnych odcieni kobiecości, przybliżającą polskim czytelnikom realia queerowego doświadczenia.
Jarosław Kurski - "Dziady i dybuki"
Wydawnictwo: Agora
Za świetnie udokumentowany i napisany reportaż biograficzny o losach swojej polsko-żydowskiej rodziny, układający się w opowieść o splątanej i trudnej historii Polaków, Żydów i szerzej Polski.
Patryk Pufelski - "Pawilon małych ssaków"
Wydawnictwo: Karakter
Za dziennik, będący skuteczną i przekonującą próbą, znalezienia w przemocowym świecie nadziei i sensu. Książka pozytywna w przekazie, nowatorska w formie i jednocześnie przystępna.
- FILM
Aleksandra Terpińska za reżyserię filmu "Inni ludzie" i Jacek Beler za główną rolę
Produkcja: Madants, Abstraction Plan, Alcatraz Films, Canal+, Film Produkcja, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Moderator Inwestycje, Warner Bros. Pictures
Dystrybucja: New Europe Film Sales, Warner Bros. Entertainment Polska
Za skrzącą się od emocji adaptację powieści Doroty Masłowskiej, zmuszającą widzów do wyjścia ze strefy komfortu. Jacek Beler za perfekcyjne sklejenie się z postacią głównego bohatera, próbującego bezskutecznie wydostać się z klatki swojego życia.
Paweł Łoziński za "Film balkonowy"
Produkcja: Łoziński Production, HBO Max, Mazowiecki Instytut Kultury
Dystrybucja: Against Gravity
Za eksperymentalny dokument nakręcony z punktu widzenia własnego balkonu. Rozmowy o życiu z przypadkowymi przechodniami układające się w portret współczesnych Polaków i Polski.
Xawery Żuławski za reżyserię i Sebastian Fabijański za rolę w filmie "Apokawixa"
Produkcja: TVN Warner Bros. Discovery I Watchout Studio
Dystrybucja: Next Film
Za szaloną, humorystyczną opowieść w konwencji horrorou o pandemicznej traumie młodych ludzi i nadchodzącej katastrofie klimatycznej. Sebastian Fabijański z dystansem do samego siebie tworzy kultową postać prepersa.
- MUZYKA POPULARNA
Brodka i 1988 (Monika Brodka i Przemysław Jankowiak) - "Sadza"
Wydawnictwo: Kayax
Za muzyczną opowieść o dojrzałości, na której osadza się przeszłość. Za nostalgiczne teksty i nieoczywisty muzyczny mix, którego autorem jest 1988 współtwórca i producent płyty.
Kamil Holden Kryszak i Justyna Święs za "Piosenki o miłości", ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Tomasza Habowskiego
Wytwórnia: Kayax
Za wyśpiewane z wyjątkową wrażliwością utwory, które stają się pełnoprawnymi bohaterami filmu. Starannie dobrane dźwięki pozwalają przenieść się do innego, lepszego świata.
(Album ukazał się tylko w wersji digital nie na CD.)
Tymek i Urbański za płytę "Odrodzenie"
Wytwórnia: Kayax
Za nową, świeżą odsłonę hip-hopu, przesuwanie granic na polskiej scenie muzycznej i odważne poruszanie się między odległymi estetykami.
- TEATR
Katarzyna Szyngiera za reżyserię musicalu "1989" stworzonego we współpracy z Marcinem Napiórkowskim, Andrzejem "Webberem" Mikoszem, Mateuszem Wlekłym oraz z zespołem aktorskim
Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski
Za przemyślany i artystycznie uwodzący rapowany musical o powstaniu Solidarności. Opowieść przywracającą pamięć o kobiecych bohaterkach tamtego czasu. Energetyczna muzyka, taniec, teksty songów budują pozytywny mit i dają widzom nadzieję i wiarę, że jednostka może zmienić historię.
Jakub Skrzywanek za reżyserię i Michał Kaleta za tytułową rolę w spektaklu "Śmierć Jana Pawła II"
Produkcja: Teatr Polski w Poznaniu
Za teatralne studium agonii papieża przedstawione i zagrane przez Michała Kaletę z realistyczną drobiazgowością. Za odwagę i dystans w mierzeniu się z mitem JP2 i dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń rozgrywających się na szczytach kościelnej hierarchii.
Katarzyna Minkowska za reżyserię i Izabella Dudziak za główną rolę w spektaklu "Mój rok relaksu i odpoczynku"
Produkcja: Teatr Dramatyczny w Warszawie
Za znalezienie atrakcyjnego i komunikatywnego języka teatralnego do opowieści o samotności i potrzebie ucieczki od życia. Izabella Dudziak, odtwórczyni głównej roli, przekonująco pokazuje jak trudno uporać się z rodzinnymi traumami i sprostać spotkaniu z życiem.
- SZTUKI WIZUALNE
Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy Fangor. Poza obraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku
Koncepcja, kurator: Wojciech Zmorzyński
Współpraca kuratorska: Małgorzata Ludwisiak, Piotr Patkowski, Edyta Pawlik
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Za przemyślaną i zaskakującą podróż po twórczości Wojciecha Fangora - od czasów nastoletnich do ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Za stworzenie ekspozycji pokazującej modus operandi artysty, w którym nie tylko koło i abstrakcja budzą emocje.
Aleksandra Waliszewska oraz kuratorki Natalia Sielewicz i Alison. M. Gingeras za wystawę "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kuratorki: Alison M. Gingeras, Natalia Sielewicz
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Za zestawienie wielowymiarowej wyobraźni artystki z dziełami twórców z Estonii, Litwy, Czech, Łotwy i Polski, a także z pracami bliskich jej kobiet- artystek: matki i babci. Artystka i kuratorki stworzyły malarskie uniwersum bałtosłowiańskiej mitologii.
Zofia Machnicka, Paweł Polit kuratorzy wystawy "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kuratorzy: Zofia Machnicka, Paweł Polit
Muzeum Narodowe w Warszawie
Za innowacyjne poprowadzenie narracji wystawy, ułożenie dzieł nie według chronologii, ale żywiołów ważnych w twórczości artysty, dzięki czemu Stanisław Ignacy Witkiewicz objawił się jako nowy, zaskakujący twórca.
- SERIAL
Andrzej Seweryn oraz Julia Chętnicka za role w serialu "Królowa"
Reżyseria: Łukasza Kośmickiego
Produkcja: Opus TV / Dystrybucja: Netflix
Julia Chętnicka za współtworzenie pełnego uroku i czułości ekranowego duetu. Andrzej Seweryn za wykreowanie postaci drag queen, dzięki której widzowie na całym świecie oswajają się z innością, prawem do miłości wykraczającym ponad populistyczne i polityczne podziały.
Jan Holoubek za reżyserię i Agnieszka Żulewska za rolę w serialu "Wielka woda"
Produkcja: Telemark / Dystrybucja: Netflix
Za opowiedzianą z rozmachem historię katastrofy, z której wylewa się nie tylko nieokiełznana woda, lecz także nieporadność władzy, mizoginizm, konflikty klas i pokoleń. Agnieszka Żulewska za stworzenie postaci kobiety po przejściach, przekraczającej swoje ograniczenia, by osiągnąć to w co wierzy. Bohaterka Żulewskiej daje twarz pokoleniu młodych, walczących o swoje miejsce i niezależność kobiet.
Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka za główne rolę w serialu "Minuta ciszy"
Reżyseria Jacek Lusiński / Produkcja Canal Plus
Za przykuwające uwagę kreacje aktorskie w czarnej serialowej komedii, której głównym tematem jest śmierć. Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka perfekcyjnie poruszają się między artystycznymi konwencjami i budują postaci rozwijające się z odcinka na odcinek.
- MUZYKA KLASYCZNA, OPERA I JAZZ
Marek Napiórkowski - płyta "String Theory"
Wydawnictwo: Agora
Za płytę, na której Marek Napiórkowski łączy jazzowe improwizacje ze smyczkowym brzmieniem orkiestry Aukso Marka Mosia. Za ciągłe muzyczne poszukiwania i stałą obecność na najwyższym podium wśród jazzowych gitarzystów.
Adam Bałdych Quintet, Agata Szymczewska - album "Legend"
Wytwórnia: PWM / Anaklasis – seria Revisions - Ana 020
Za świeże i odkrywcze wykonanie ikonicznych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Dwójka najlepszych polskich skrzypków gra XIX -wieczne utwory z jazzową swobodą i zarazem słowiańską melancholią. Przebój w muzyce klasycznej.
Karolina Sofulak za reżyserię opery "Turandot"
Producent: Opera Krakowska
Za zjawiskowe, przewrotne, na wskroś współczesne zinterpretowanie klasycznego repertuaru operowego, z piękną estetyką, choreografią i światłem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska zwyciężczynią plebiscytu "Co za Rok!" w Co za Tydzień Online. "Taka nagroda zobowiązuje"
- Dorota Wellman została wszechmocną w dziennikarstwie. Doceniono ją za wrażliwość i mądrość
- Woźniak-Starak, Krupińska i Wojciechowska laureatkami plebiscytu #Hashtagi Roku
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe