Styl życia

Piotr Krzymowski zmienia pandemiczne odpady w sztukę. "Zebrałem kilka tysięcy maseczek i rękawiczek"

Styl życia

Od ponad roku niemal codziennie towarzyszą nam maseczki ochronne. Korzystamy też z jednorazowych rękawiczek. Kiedy już się zużyją - część z nas - zamiast to kosza, rzuca je byle gdzie. Takie pandemiczne śmieci zbiera Piotr Krzymowski i robi z nich dzieła sztuki.

Piotr Krzymowski i pandemiczne dzieła sztuki

Piotr Krzymowski mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna ukończył prestiżową uczelnię artystyczną Central Saint Martins. Jego najnowsze prace można podziwiać w samym sercu londyńskiego Soho. To właśnie tam ruszyła solowa wystawa Piotra Krzymowskiego pt. "Major Incident". Prezentowane dzieła powstały z pandemicznych śmieci, które artysta zebrał z londyńskich ulic. - W ciągu kilku miesięcy zebrałem kilka tysięcy maseczek, rękawiczek, plastikowych butelek - mówił artysta w rozmowie z Anną Senkarą.

Przygotowana przez Piotra Krzymowskiego instalacja przypomina półki sklepowe, na których ustawione są plastikowe butelki wypełnione jednorazowymi maseczkami. - Z zewnątrz to wygląda, jak sklep spożywczy. Ludzie wchodzą do środka, widzą butelkę wypełnioną maską i zaczynają się zastanawiać - dodał.

Jak zauważa artysta, śmieci, które wytworzyliśmy przez ostatni rok, w sporej części trafiły na nasze ulice. Było ich tyle, że artysta nigdy nie mógł narzekać na brak surowców do pracy. Jak na jego pomysł stworzenia sztuki z pandemicznych odpadów zareagowali kuratorzy? - Kiedy Piotr przyszedł do nas z koncepcją swojej wystawy, uznaliśmy, że to świetny pomysł, aby zamienić coś, czym żyliśmy przez ostatni rok w sztukę - mówiła Maggio Carizi, jedna z kuratorek, z którą pracuje Piotr.

Nie tylko artysta

Piotr Krzymowski mieszka i pracuje w Londynie od dwunastu lat. Współpracuje z kuratorami z Polski, Włoch czy Grecji. - Za to kocham Londyn. Od kiedy tu mieszkam, otaczają mnie przyjaciele z całego świata. Bardzo mi odpowiada ta międzynarodowa atmosfera - mówił w rozmowie z Anną Senkarą.

- Piotr jest kreatywny i wykorzystuje swoje polskie pochodzenie. Myślę, że tutaj w Londynie jest nie tylko artystą, ale także ambasadorem polskiej kultury - dodał Dimitrios Tsivrikos, kurator sztuki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Ciężka praca pielęgniarki z oddziału covidowego uwieczniona na zdjęciu. "Wraca z nocki, od razu idzie do dziecka"

Elton John z nagrodą Icon Award od iHeartRadio. Kto wywarł na muzyku największe wrażenie?

Colin Farrell świętuje 45. urodziny. Trzy ciekawostki, o których na pewno o nim nie wiecie

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości