Patodeweloperzy kierują się wyłącznie chęcią zysku i działają na szkodę swoich klientów. Jakie metody najczęściej stosują? Jak nie wpaść w ich pułapkę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Bartosz Józefiak, reporter programu "Uwaga!" TVN i autor książki "Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania".
Patodeweloperka - mieszkania dla zysku, nie dla ludzi
Patodeweloperzy starają się wcisnąć jak największą liczbę pokoi na jak najmniejszej powierzchni. Ich celem jest zbudować tanio i sprzedać drogo. Jakie metody stosują, by to osiągnąć?
- To się dzieje na każdym etapie. Już architekta ciśniesz, żeby zaprojektował jak najwięcej PUM-u, czyli powierzchni użytkowej mieszkalnej. [...] Schodzi z terenów zielonych, jak najmniej parkingów, a części wspólne jak najwęższe. Architekci opowiadali mi, że projektowali mieszkania, gdzie wciskali kawałek korytarza - mówił Bartosz Józefiak w Dzień Dobry TVN.
Jak dodał reporter, kolejną sprytną sztuczką deweloperów jest to, że klient dostaje plan, na którym widać meble. - Wydaje to nam się super, że jest i wanna, i prysznic, i kanapa, i stół. Tylko że te mebelki są jak dla lalek Barbie. Jak nie znamy się na rysunku technicznym, to uwierzymy, że to się wszystko zmieści - zaznaczył nasz gość.
Branża deweloperska w Polsce oczami Bartosza Józefiaka
Bartosz Józefiak wyruszył w Polskę, by sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda budowa naszych domów i mieszkań. W reportażu "Patodeweloperka" ujawnił hipokryzję i niewydolność branży napędzanej jedną emocją - chciwością.
- Byłem na budowie bloku pod Warszawą. [...] On wychodził dopiero z fundamentów i tam stała woda. Myśmy po kostki chodzili w wodzie. [...] Powiedzieli, że zaleją to betonem, więc nie będzie widać. To, że ludziom wyjdzie grzyb za 2-3 lata, to nieważne. Mieszkania już były wyprzedane - opowiadał Bartosz Józefiak.
Zdaniem reportera najgorzej było jednak w Stargardzie. - Ściany popękały w ten sposób, że aż strażacy wpadli i wszystkich ewakuowali, bo groziło zawaleniem. Te budynki do dziś stoją, a ludzie spłacają kredyty za mieszkania, w których nie mieszkają - podkreślił dziennikarz.
Sęk w tym, że deweloperzy budują aż 98% mieszkań w Polsce. Są monopolistami. - Na dniach dewelopera, na których byłem, [...], jak się pytałem: czy wy myślicie o tym, że tam ludzie będą mieszkali, to patrzyli na mnie jak na wariata. To ma się w Excelu zgadzać - skwitował autor książki.
Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie? Jak nie wpaść w pułapki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Patodeweloperka po polsku: 2,5-metrowa kawalerka, trójkątne pokoje i okno w okno z sąsiadami
- Patodeweloperka w Polsce ma się dobrze? "Mieszkań jest wciąż za mało i ludzie często godzą się (...) na smutne kompromisy"
- Tak się buduje w Polsce: mieszkanie złożone w połowie z korytarza i apartament z widokiem na sąsiada
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News