Uważaj na pułapki deweloperskie. "Strażacy wszystkich ewakuowali, bo groziło zawaleniem"

Pułapki deweloperskie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pułapki deweloperskie
Pułapki deweloperskie
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Patodeweloperzy kierują się wyłącznie chęcią zysku i działają na szkodę swoich klientów. Jakie metody najczęściej stosują? Jak nie wpaść w ich pułapkę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Bartosz Józefiak, reporter programu "Uwaga!" TVN i autor książki "Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania".

Patodeweloperka - mieszkania dla zysku, nie dla ludzi

Patodeweloperzy starają się wcisnąć jak największą liczbę pokoi na jak najmniejszej powierzchni. Ich celem jest zbudować tanio i sprzedać drogo. Jakie metody stosują, by to osiągnąć?

- To się dzieje na każdym etapie. Już architekta ciśniesz, żeby zaprojektował jak najwięcej PUM-u, czyli powierzchni użytkowej mieszkalnej. [...] Schodzi z terenów zielonych, jak najmniej parkingów, a części wspólne jak najwęższe. Architekci opowiadali mi, że projektowali mieszkania, gdzie wciskali kawałek korytarza - mówił Bartosz Józefiak w Dzień Dobry TVN.

Jak dodał reporter, kolejną sprytną sztuczką deweloperów jest to, że klient dostaje plan, na którym widać meble. - Wydaje to nam się super, że jest i wanna, i prysznic, i kanapa, i stół. Tylko że te mebelki są jak dla lalek Barbie. Jak nie znamy się na rysunku technicznym, to uwierzymy, że to się wszystko zmieści - zaznaczył nasz gość.

Branża deweloperska w Polsce oczami Bartosza Józefiaka

Bartosz Józefiak wyruszył w Polskę, by sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda budowa naszych domów i mieszkań. W reportażu "Patodeweloperka" ujawnił hipokryzję i niewydolność branży napędzanej jedną emocją - chciwością.

- Byłem na budowie bloku pod Warszawą. [...] On wychodził dopiero z fundamentów i tam stała woda. Myśmy po kostki chodzili w wodzie. [...] Powiedzieli, że zaleją to betonem, więc nie będzie widać. To, że ludziom wyjdzie grzyb za 2-3 lata, to nieważne. Mieszkania już były wyprzedane - opowiadał Bartosz Józefiak.

Zdaniem reportera najgorzej było jednak w Stargardzie. - Ściany popękały w ten sposób, że aż strażacy wpadli i wszystkich ewakuowali, bo groziło zawaleniem. Te budynki do dziś stoją, a ludzie spłacają kredyty za mieszkania, w których nie mieszkają - podkreślił dziennikarz.

Sęk w tym, że deweloperzy budują aż 98% mieszkań w Polsce. Są monopolistami. - Na dniach dewelopera, na których byłem, [...], jak się pytałem: czy wy myślicie o tym, że tam ludzie będą mieszkali, to patrzyli na mnie jak na wariata. To ma się w Excelu zgadzać - skwitował autor książki.

Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie? Jak nie wpaść w pułapki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości