Nietrafione inwestycje miast
Niewątpliwie najbardziej zananą i charakterystyczną publiczną toaletą w Polsce jest WC postawione na szlaku turystycznym w Białymstoku. Jej budowa zaczęła się dwa lata temu. Najpierw okazało się, że została źle zaprojektowana, potem, że nie mogą korzystać z niej niepełnosprawni. W końcu po nieskończonej ilości poprawek powstała.
- Udało się tę toaletę otworzyć, ale kosztowała ona zdecydowanie więcej niż tego rodzaju inwestycje w innych miejscach Polski. Choć trzeba przyznać, że toalety w cenie kawalerki nie są odosobnionym przypadkiem w Białymstoku – powiedział Piotr Palutkiewicz, współautor książki o marnowaniu społecznych pieniędzy.
Tego typu inwestycje powstają także w Warszawie, w Gdańsku, w Krakowie. Jak przyznaje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku ich koszt wynosi od 500 tysięcy do miliona złotych.
Innym projektem, który wydaje się absurdem, są ławki w Radkowie pod Wałbrzychem. Ustawione zostały obok trafostacji. Ta promenada to część większego projektu wartego ponad milion złotych. Wątpliwości można mieć także w przypadku platformy widokowej w gminie Dzierżoniów, która platformy nie przypomina.
Intrygujące zjawisko pojawiło się również w stolicy. Na warszawskim Ursynowie między blokami a parkiem powstało lapidarium. Miało być dziełem sztuki, okazało się stertą gruzu, która wytrwała zaledwie tygodzień.
- W tych okolicach w latach 80. Znajdowała się baza budowlańców, którzy butowali natolińskie osiedla. Postanowiono, że reliktem pamięci o tamtych czasach będzie zwałowisko gruzu. Mieszkańcy podejrzewali, że to żart - powiedział Sławomir Kińczyk, redaktor serwisu haloursynów.pl
Miejskie absurdy za ogromne pieniądze
Koszty tych instalacji to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, na pytanie, czy to dobrze wydane pieniądze trudno znaleźć odpowiedź. Zawsze znajdzie się ktoś, kto murem stanie za tymi ławkami, platformami widokowymi czy gruzowymi rzeźbami, nawet jeśli mogą wydawać się nieco dziwnymi instalacjami.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach? Adwokat tłumaczy, co może się zmienić
- Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"
- Koniec z patodeweloperką. "Będzie rewolucja mieszkaniowa"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN