Marnowanie żywności - przyczyny
W polskich domach marnowanie żywności to niemal norma. Niechlubne przyzwyczajenia mają szkodliwy wpływ na środowisko, a w dodatku odbijają swoje piętno na naszych portfelach. Tymczasem można im skutecznie zaradzić. Wystarczy zdać sobie sprawę ze źródła problemu.
- Najczęstszymi przyczynami marnowania jedzenia, oprócz za dużych zakupów, są niewłaściwe przechowywanie produktów, które przynosimy ze sklepu i brak pomysłu na ich wykorzystanie - zapewniła autorka cyklu "OszczędzaMY", Sylwia Majcher, jednocześnie zachęcając do wprowadzenia w życie korzystnych zmian.
Jak zapobiegać marnowaniu żywności?
Kluczem do rozwiązania problemu marnowania jedzenia mogą okazać się kreatywne rozwiązania kulinarne. Wykorzystywanie wszystkich części warzyw czy przygotowywanie kiszonek z resztek to tylko niektóre z nich. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób przechowywania poszczególnych artykułów spożywczych.
- W dobrym przechowywaniu i niemarnowaniu produktów pomagają nam słoiki. W słoiku żywność przetrwa dłużej, będzie też mniej narażona na atak różnych insektów, których nie chcemy w swoim jedzeniu - zapewniła Sylwia Majcher.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić z dyniami po Halloween? Lepiej wyrzucić do kosza czy zostawić zwierzętom w lesie?
- Stripowanie, czyli usuwanie plam w duchu eko. Jak uporać się z brudnymi ubraniami bez użycia pralki?
- Magda Masny radzi, jak przetrwać jesienną chandrę. "To się kiedyś nazywało herbatką na melancholię"
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Sylwia Majcher, Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN