Szerzą edukację ekologiczną w sieci: "Odczuwam, że to, co robię ma sens"

Ekologia w sieci jest kobietą
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekologia w sieci jest kobietą
Ekologia w sieci jest kobietą
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Ola Czajkowska, Aleksandra Jaskułowska i Paulina Górska są edukatorkami ekologicznymi. Wykorzystują media społecznościowe do uświadamiania i kształtowania postaw. O swojej działalności opowiedziały redaktorce Dzień Dobry TVN.

"Większość tekstyliów produkuje się z plastiku"

Aleksandra Jaskułowska analizuje skład ubrań i sprawdza, w jaki sposób zostały one wyprodukowane. - Nie zdajemy sobie sprawy, że dzisiaj większość tekstyliów produkuje się z plastiku, z włókien syntetycznych, których produkcja jest bardzo inwazyjna dla środowiska. Traktuje się je toksycznymi chemikaliami, które później są absorbowane przez naszą skórę, więc mają negatywny wpływ na nasze zdrowie - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Propagatorka ekologii uświadamia użytkowników mediów społecznościowych m.in. jak odpowiedzialnie kupować i sprawdzać produkty. - Te buty są zrobione z ekoskóry, która nie jest ani eko, ani skórą. To po prostu plastik, którego masowa produkcja zatruwa rzeki w Azji - słyszmy na jednym z nagrań.

Edukacja ekologiczna

Natomiast Ola Czajkowska przez parę lat prowadziła bloga ze stylizacjami i poradami modowymi. - W pewnym momencie ten blog stał się ekologiczny. Największą popularnością cieszą się filmy z serii zakupy bez plastiku. One mają milionowe zasięgi - wyjawiła użytkowniczka mediów społecznościowych. - Ta działalność daje mi ogromną satysfakcję. Odczuwam, że to, co robię ma sens - dodała.

Edukatorka ekologiczna wraz z siostrą Gosią Brzeską prowadzi również warsztaty ekologiczne. - To jest edukacja od podstaw - podkreśliła bohaterka reportażu.

Propagowanie działań proekologicznych

Z kolei Paulina Górska tematem ekologii, klimatu i zrównoważonego rozwoju zainteresowała się 6 lat temu, kiedy na świecie pojawiła się jej pierwsza córka.

- Poczułam, że nie jestem odpowiedzialna już tylko za samą siebie, ale też za moje dziecko. Zaczęłam prowadzić profil w mediach społecznościowych. Jednym z najpopularniejszych postów w historii mojego profilu był ten na temat Bałtyku i tego, jak zmiana klimatu dotyka właśnie Bałtyk - mówiła edukatorka ekologiczna i aktywistka.

Jak dodała, ważne dla niej jest, by wychodzić też poza media społecznościowe. - Kiedy moje córki już będą dorosłe, chciałabym móc im spojrzeć prosto w oczy, że robiłam, co mogłam na rzecz przeciwdziałania zmiany klimatu - przyznała Paulina Górska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości