Zimowe spacery mogą być niebezpieczne. Leśnicy ostrzegają przed okiścią

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
stronapodrozy.pl, igryfino.pl
Kobieta spacerująca po śniegu.

Zimowa aura nie wyklucza aktywności na świeżym powietrzu. Wręcz przeciwnie, przechadzka po zaśnieżonym lesie czy parku może okazać się wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem. Amatorzy tej formy ruchu powinni jednak zachować czujność, ponieważ pokryte grubą warstwą śniegu drzewa mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Przed niebezpiecznym zjawiskiem okiści ostrzegają spacerowiczów Lasy Państwowe.

Czym jest okiść?

Lasy Państwowe przekonują, że podczas zimowych spacerów po lesie warto zachować ostrożność. Obfite opady śniegu i mróz bez wątpienia wpływają na piękno krajobrazu, lecz jednocześnie niosą za sobą poważne zagrożenie w postaci okiści śnieżnej.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Niebezpieczne zjawisko występuje w określonych warunkach meteorologicznych. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, warstwy mokrego śniegu i lodu osadzają się na koronach drzew. Ciężar zmarzniętej pokrywy może prowadzić do łamania się gałęzi i pni. W tym miejscu warto podkreślić, że za szczególnie niebezpieczną uważa się okiść spoczywającą na drzewach iglastych. 

Leśnicy ostrzegają przed okiścią

Leśnicy nie mają wątpliwości, że długotrwałe opady śniegu utrzymujące się w warunkach sprzyjających powstaniu okiści mogą wywoływać szkody na dużej powierzchni lasu i jednocześnie zagrażać spacerowiczom. W trakcie zimowej przechadzki wskazana jest szczególna ostrożność, polegająca na omijaniu drzew, które pochylają się ku ziemi. Należy także unikać przemieszczania się pod gałęziami, które pokrywa gruba warstwa śniegu.

Miłośnicy zimowych spacerów z całą pewnością nie powinni rezygnować z ulubionej formy aktywności, jednak w trakcie wyprawy do pobliskiego lasu czy parku warto pamiętać o powyższych wskazówkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: stronapodrozy.pl, igryfino.pl

Źródło zdjęcia głównego: DavidPrahl/Getty Images

Pozostałe wiadomości