Powstaje największy szalik świata: "To jest jak medytacja". Będzie licytowany na aukcji WOŚP

Autor:
Sabina
Zięba
Gigantyczny szalik na aukcji WOŚP

Na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy co roku pojawiają się oryginalne i cenne rzeczy. Tym razem dołączy do nich gigantyczny szalik, który ma aż 80 koordynatorów. Wśród nich są aktorka Adrianna Biedrzyńska oraz wolontariuszka WOŚP Anna Endzelm. O swoim dziele opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Najdłuższy szalik na aukcji WOŚP

W sztabie WOŚP w Mińsku Mazowieckim z inicjatywy Anny Endzelm narodził się pomysł zrobienia najdłuższego w Polsce - a może i na świecie - szalika, który będzie zlicytowany w ramach WOŚP. Szalik jest tworzony z wielu części - powstaje w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i ma 80 koordynatorów, którzy zajmują się m.in. zszywaniem. To są często wielometrowe duże fragmenty. Adrianna Biedrzyńska i Anna Endzelm odwiedziły nasze studio, by zachęcić wszystkich robiących na drutach bądź szydełku do przyłączenia się do akcji.

- Założenie jest takie, że każdy szalik powinien mieć 20 cm szerokości i 150 cm długości. (...) Kiedy ten szalik będzie zszyty, będzie najdłuższy, natomiast następnie chcielibyśmy go podzielić na mniejsze szaliki i przeznaczyć je dla potrzebujących - mówiła Anna Endzelm w Dzień Dobry TVN.

Bicie Rekordu Guinnessa na najdłuższy szalik

Twórcy szalika zgłosili się już zarówno do polskiego biura rekordów, jak i Księgi Rekordów Guinnessa. Okazało się, że nie ma kategorii robienia szalika metodą łączoną (czyli szydełko plus druty), a taką właśnie powstaje ich projekt. W Polsce stworzono dla nich kategorię, natomiast w biurze Guinnesa dopiero muszą pomyśleć, co zrobić. Wiadomo jednak, że najdłuższy szalik świata ma 4 565,46 m. Rekord ten ustanowił Norweg Helge Johansen. Projekt robił sam na drutach jedną metodą i na jego ukończenie potrzebował 30 lat. Rekord w kategorii powierzchniowej należy z kolei do Północnej Karoliny. Szalik ten robiły jednak nie tylko wszystkie stany Stanów Zjednoczonych, ale i 4 prowincje kanadyjskie oraz Irlandia. Miał wielkość 712 m2. Dlaczego warto oddać się temu zajęciu?

- Są potężne prace na ten temat, to jest jak medytacja. Poza tym m.in. mogę powiedzieć, że nawet Einstein na drutach robił, ponieważ okazuje się, że przy zmianie kolorów czy wzorów, pracują dwie półkule mózgowe i on to badał - zdradziła Adrianna Biedrzyńska w naszym programie.

Jeżeli ktoś postanowi przyłączyć się do akcji, powinien zrobić szalik, a następnie wejść na grupę utworzoną na Facebooku o nazwie "Rekordowy szalik HANDMADE dla WOŚP". Tam są podane informacje, jak nasze dzieło wysłać i z kim się skontaktować. W Polsce jest aż ponad 60 punktów, w których można oddać jego fragmenty. Do tej pory powstało ponad 2,5 km szalika.

Adrianna Biedrzyńska i Anna Endzelm
największy szalik świata Źródło: Mateusz Jagielski/East News

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości