Najdłuższy szalik na aukcji WOŚP
W sztabie WOŚP w Mińsku Mazowieckim z inicjatywy Anny Endzelm narodził się pomysł zrobienia najdłuższego w Polsce - a może i na świecie - szalika, który będzie zlicytowany w ramach WOŚP. Szalik jest tworzony z wielu części - powstaje w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i ma 80 koordynatorów, którzy zajmują się m.in. zszywaniem. To są często wielometrowe duże fragmenty. Adrianna Biedrzyńska i Anna Endzelm odwiedziły nasze studio, by zachęcić wszystkich robiących na drutach bądź szydełku do przyłączenia się do akcji.
- Założenie jest takie, że każdy szalik powinien mieć 20 cm szerokości i 150 cm długości. (...) Kiedy ten szalik będzie zszyty, będzie najdłuższy, natomiast następnie chcielibyśmy go podzielić na mniejsze szaliki i przeznaczyć je dla potrzebujących - mówiła Anna Endzelm w Dzień Dobry TVN.
Bicie Rekordu Guinnessa na najdłuższy szalik
Twórcy szalika zgłosili się już zarówno do polskiego biura rekordów, jak i Księgi Rekordów Guinnessa. Okazało się, że nie ma kategorii robienia szalika metodą łączoną (czyli szydełko plus druty), a taką właśnie powstaje ich projekt. W Polsce stworzono dla nich kategorię, natomiast w biurze Guinnesa dopiero muszą pomyśleć, co zrobić. Wiadomo jednak, że najdłuższy szalik świata ma 4 565,46 m. Rekord ten ustanowił Norweg Helge Johansen. Projekt robił sam na drutach jedną metodą i na jego ukończenie potrzebował 30 lat. Rekord w kategorii powierzchniowej należy z kolei do Północnej Karoliny. Szalik ten robiły jednak nie tylko wszystkie stany Stanów Zjednoczonych, ale i 4 prowincje kanadyjskie oraz Irlandia. Miał wielkość 712 m2. Dlaczego warto oddać się temu zajęciu?
- Są potężne prace na ten temat, to jest jak medytacja. Poza tym m.in. mogę powiedzieć, że nawet Einstein na drutach robił, ponieważ okazuje się, że przy zmianie kolorów czy wzorów, pracują dwie półkule mózgowe i on to badał - zdradziła Adrianna Biedrzyńska w naszym programie.
Jeżeli ktoś postanowi przyłączyć się do akcji, powinien zrobić szalik, a następnie wejść na grupę utworzoną na Facebooku o nazwie "Rekordowy szalik HANDMADE dla WOŚP". Tam są podane informacje, jak nasze dzieło wysłać i z kim się skontaktować. W Polsce jest aż ponad 60 punktów, w których można oddać jego fragmenty. Do tej pory powstało ponad 2,5 km szalika.
Zobacz także:
- Nienawidziła swojego wyglądu, a zrobiła światową karierę. Kate Moss skończyła 48 lat
- Mężczyzna, który na co dzień nosi spódnice i szpilki. "Córki są moimi największymi fankami"
- Sposoby na niedopasowane ubrania. Poznaj rady z TikToka
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News