Ten słodki przysmak zna każdy. Pasuje do porannej kawy, ale może też być głównym składnikiem deseru. Mowa oczywiście o czekoladzie. W sercu Warszawy znajduje się Fabryka Czekolady E.Wedel, a także wyjątkowe muzeum, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Jakie atrakcje czekają tam na odwiedzających? Sprawdziła to Żaneta Rosińska, reporterka Dzień Dobry TVN.
Muzeum czekolady w Warszawie
Fabryka Czekolady E.Wedel otwiera swoje drzwi dla wszystkich i oferuje podróż przez historię, smaki i tajniki produkcji czekolady. Położone przy alei Emila Wedla 5 w Warszawie muzeum łączy w sobie nowoczesność z tradycją, stanowiąc doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników słodkości. Zwiedzający mają okazję poznać m.in. proces powstawania tabliczki czekolady, przeplatany dziejami rodziny Wedlów.
- Sercem czekolady są ziarna kakao. Ziarna najpierw trzeba zważyć, więc trzeba stanąć na wadze i tak uruchamiamy produkcję. Jak już zważyliśmy ziarna, to trzeba je oczyścić. Można aktywnie wziąć w tym udział - wyjaśniła Marta Marocka, kuratorka wystawy w Fabryce Czekolady E.Wedel.
- Wystawa jest multisensoryczna, wszystko można dotknąć. Jak tylko się tutaj wejdzie, czuć czekoladę. Po prostu czekolada unosi się tu w powietrzu - dodała Żaneta Rosińska.
Kolejny etap produkcji to prażenie. - Tutaj nadajemy smak. Wyciągamy to, co w kakao najsmaczniejsze. Później śrutujemy, czyli wstępnie mielimy ziarno. Ten proces jest niezmienny od wielu, wielu lat. Maszyny się ulepszają, ale sam proces nic nie stracił z takiej kwintesencji. Następnie jest mielenie. Tworzymy miazgę kakaową, z której później powstaje w wyniku tłoczenia kuch i tłuszcz kakaowy, te składniki biorą później udział w dalszych etapach procesu. (...) Czekolada działa na wszystkie zmysły i nasza wystawa też działa na wszystkie zmysły - dodała kuratorka.
Muzeum czekolady chętnie odwiedzają zarówno dorośli, jak i dzieci.
- Każdy znajduje tutaj coś dla siebie. Z jednej strony dzieci smakują, testują czekoladę, a rodzice trochę wchodzą w ten świat z dziećmi. Mamy eksponaty, które są skierowane do osób, które szukają wiedzy o naszej historii, o tym miejscu, jak to się tutaj wszystko zaczęło - przyznała Marocka.
Najsłodsze muzeum w Polsce
Żaneta Rosińska, będąc w muzeum czekolady, odwiedziła również wyjątkową Salę Ptasiego Mleczka, a także salę z czekoladową makietą Kamionka - to obszar na Pradze Południe w Warszawie, gdzie znajduje się fabryka Fabryka Czekolady E.Wedel
- Została założona przez Jana Wedla, trzeciego z dynastii Wedlów. Był feministą. Zależało mu na tym, żeby w fabryce pracowały kobiety. Dlatego otworzył w tej części również przedszkole, żłobek. Dzieci mogły być blisko swoich mam. Stworzył też klub sportowy, gdzie pracownicy po godzinach mogli grać w piłkę, trenować zapasy czy inne dyscypliny sportowe. Takim rytuałem porannym była również gimnastyka. Jan Wedel był człowiekiem, który na pewno miał smykałkę do reklamy. W czasach około wojennych wybrał się samolotem nad wybrzeże i zrzucał m.in. nad Sopotem swoje czekoladki - opowiedziała reporterka Dzień Dobry TVN.
Jakie jeszcze atrakcje można znaleźć w muzeum?
- W sali projektantki można podejrzeć wszystkie opakowania, które dotychczas były etykietami czekoladowymi i nie tylko. Ale też można, jak sama nazwa wskazuje, zaprojektować swoje opakowanie. Koniecznie zachęcamy do tego, żeby się tutaj zatrzymać, bo taką etykietę można sobie potem przesłać na pocztę mailową - wskazała Rosińska.
Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czekoladowa kuchnia Darii Ładochy: deser z marakują i pistacjami, brownie z dodatkami, placuszki z musem malinowym i borówkami i ciasto bez pieczenia
- Przepis na gorącą czekoladę. Baristka: "Jest pożywieniem doskonałym"
- Czekoladowe tagliatelle ze słodką gorgonzolą, czyli czekoladowa kuchnia na opak
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN