Styl życia

Najlepiej zorientowani, czyli marsze na orientację. "Jest to połączenie zabawy z mapą i kompasem oraz rywalizacji sportowej"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Karolina Matuszek
Najlepiej zorientowani
Najlepiej zorientowani Dzień Dobry TVN
wideo 2/15
Dzień Dobry TVNNajlepiej zorientowani

Za oknem robi się coraz cieplej. To świetna okazja, by wolne chwile wykorzystać aktywnie na świeżym powietrzu. Słyszeliście kiedyś o marszach na orientację? To nie tylko wspaniała rozrywka, ale także zajęcie pobudzające naszą kreatywność.

Rozrywka na świeżym powietrzu

Jeśli znudziły cię zwykłe spacery, być może czas spróbować czegoś nowego. Wystarczy papierowa mapa, dobre towarzystwo i można ruszać w trasę. Czym są marsze na orientację?

- Biegi i marsze na orientację to jest taka fajna aktywność na świeżym powietrzu właściwie dla każdego. Jest to połączenie zabawy z mapą i kompasem oraz rywalizacji sportowej. Punków na trasie jest dużo, uczestnik ma ich odnaleźć 15 czy 20, a my w terenie stawiamy ich 70. Żeby wybrać poprawne, trzeba się namęczyć, naszukać i tę mapę jak najlepiej interpretować. Są też różne utrudnienia. My te mapy wycinamy, przekształcamy, obracamy, odbijamy lustrzanie. To jest łamigłówka - powiedziała Kasia Urbaniak, wicemistrzyni polski w drużynowej orientacji precyzyjnej

Mistrz indywidualnych marszy na orientację

Maciej Urbaniak jest mistrzem Polski w indywidualnych marszach na orientację. Jego przygoda z mapami zaczęła się jednak dużo wcześniej. Jak przyznał, w 2012 roku wygrał mistrzostwa polski w indywidualnych marszach na orientację jako junior, a później kilkukrotnie na trasie akademickiej. W 2019 udało mu się po raz pierwszy wygrać na trasie seniorskiej. Sukces ten powtórzył także w roku 2021.  

- Zawsze miałem dobrą orientację w terenie, a drogę pamiętałem lepiej niż rodzice. Mapy bardzo lubię, nie mogę się oprzeć żadnej napotkanej, żeby nie spojrzeć. One są źródłem wszelkich informacji, aczkolwiek to też przyszło z czasem. Start w takich imprezach to jest nieustające gubienie się i znajdywanie – powiedział Maciej Urbaniak, mistrz Polski w indywidualnych marszach na orientację.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Karolina Matuszek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości