mapa

  mapa

  Eyjafjallajoul to szósty co do wielkości lodowiec Islandii i znajdujący się pod nim czynny wulkan. Światową sławę zyskał w kwietniu 2010 roku, gdy doszło do jego wybuchu. O innych, nadal aktywnych i wciąż zagrażających wulkanach na świecie porozmawialiśmy w naszym programie z blogerem Bartłomiejem Krawczykiem .

  W internecie pojawiła się interaktywna "Mapa kościelnej pedofilii w Polsce", którą opracowała fundacja "Nie lękajcie się". Prace nad nią trwały pięć lat. W jakim celu powstała? W jaki sposób weryfikowane są przypadki pedofilii oznaczone na mapie? Ile nowych zgłoszeń napłynęło po opublikowaniu mapy? Czy są cechy charakteru, które predysponują do zachowań pedofilskich? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prezesa Fundacji "Nie lękajcie się" Marka Lisińskiego i prezes Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" Monikę Sajkowską.

  Wiele nieistniejących już fabryk i magazynów pozostawiło po sobie niezabezpieczone odpady, które teraz są bombami ekologicznymi. W Dzień Dobry TVN Łukasz Supergan z Greenpace Polska powiedział, gdzie w Polsce znajduje się prawdopodobnie największe w Europie składowisko starych pestycydów, ile trwa i na czym polega rekultywacja skażonego terenu i jakie instytucje należy informować o miejscach potencjalnie skażonych.

  Okazuje się, że jest jeszcze jedna Polska. I znajduje się na Antypodach. To mała wioska, w której mieszkają Polacy. Jeden z nich był gościem Dzień Dobry TVN. To dr Dariusz Zdziech, twórca projektu Poland helps Poland, który bada przeszłość Polski na Antypodach. Dlaczego tamtejszy lud nie posiada liter: P oraz L? A skoro nie ma ich, to ja nazywają swoją polska wioskę? Ilu mieszkańców liczy wioska?

  Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był na Półwyspie Arabskim. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był w ... Krakowie. Odwiedził też Algierię, Liban i Tunezję. Bo świat to globalna wioska!

  Wykorzystujemy tylko kilka procent jego możliwości. Możemy egzystować z tylko jedną jego półkulą. Radiolog profesor Wiesław L. Nowiński od 20 lat pracuje nad stworzeniem zbioru jego map. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego obiektem swoich zainteresowań uczynił właśnie ludzki mózg.