Razem z Ukrainą

"Trzeba to udźwignąć emocjonalnie". Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie?

Razem z Ukrainą

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
Uwaga! TVN
Rozmowa z dzieckiem

Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

To, że rodzice szukają informacji, o tym jak rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie, widać w sieci. Dyskusję online na ten temat, zorganizowaną przez jedną z poradni psychologicznych, tyko jednego dnia obejrzało ponad 16 tysięcy osób. - Rodzice nie mogą udawać, że nic się nie dzieje i rozmawiać na takie tematy, jakie były do tej pory. Niezależnie od tego, czy pyta nas dziecko trzyletnie, trzynastoletnie, czy siedemnastoletnie starajmy się nie przekazywać nieprawdziwych informacji – mówi psycholog Aleksandra Piotrowska. I zaznacza: - Rozmawiajmy i nie kłammy.

Uwaga! TVN. Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Dzieci rozmawiają o wojnie na Ukrainie w szkole i w domu. - Nagle wszystko się mieli - koronawirus, inflacja, a teraz wojna na Ukrainie – mówi 13-letni Robert.

Dyrektor jednej z warszawskich podstawówek zbadał poziom lęku wśród swoich uczniów. Na razie jest nieznaczny, ale w najbliższym tygodniu badanie zostanie powtórzone. Niezależnie od tego nauczyciele w tej szkole będą przeprowadzać specjalne lekcje wychowawcze na temat konfliktów zbrojnych.

- Przygotowujemy również uczniów do tego, aby w przypadku pojawienia się takiej potrzeby, byli świadomi tego, że będziemy przyjmować również ich rówieśników z Ukrainy – mówi Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie.

Jego zdaniem rodzice w domu nie powinni bez przerwy epatować wojną. - Wojna jest i będzie w jakiś sposób na nas oddziaływała, ale nie możemy dopuścić do tego, żeby zdominowała życie rodzinne, żeby zdominowała nasze relacje. Dziecko musi czuć się bezpieczne – zaznacza Ziewiec.

Wojna Rosja - Ukraina. Jak rozmawiać z dzieckiem o ataku Rosji na Ukrainę?

Joanna Czeczott, matka dwójki dzieci i redaktor naczelna pisma "Kosmos dla dziewczynek", już od razu w dniu wybuchu wojny na Ukrainie, zamieściła na stronie internetowej poradnik dla rodziców.

- Trzeba uważać na obrazy, relacje wideo, czy jakieś bardzo drastyczne zdjęcia. Mogą uruchomić coś na co dziecko być może nie jest gotowe – mówi Joanna Czeczott. I dodaje: - Trzeba to udźwignąć emocjonalnie. Mówić: "jestem przy tobie, jesteśmy bezpieczni, nie martw się, dzieją się bardzo trudne rzeczy, ale jestem przy tobie".

- To, co nas dobija to własna bezradność. Choćby symboliczne działanie przynosi ulgę. Nawet drobne gesty, takie jak narysowanie flagi Ukrainy i przylepienie do okna, wydrukowanie plakatu o pokoju, zaniesienie do szkoły. Pomaga to usuwać dobijające nas poczucie bezradności i może przynieść ukojenie – dodaje Czeczott.

Ukojenie przynosi też pomaganie. Zbiórki rzeczy potrzebnych na Ukrainie trwają w wielu polskich miastach.

Cały materiał na stronie programu Uwaga! TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Thomas Barwick

Pozostałe wiadomości