Na czym polega taniec Melbourne Dance? Kroki, style, ciekawostki

Melbourne dance
Elke Meitzel/ Getty Images
Melbourne Shuffle to rodzaj tańca ulicznego wywodzący się z kultury klubowej. Wyróżnia się tym, że jest radosny i pełen energii. Tańczy się go solo, do różnych rodzajów muzyki elektronicznej. Po opanowaniu podstawowych kroków tancerze mogą uprawiać freestyle, który pozwala na kreatywną zabawę oraz opracowywanie własnych układów tanecznych.

Melbourne Shuffle powstał w latach 80. XX wieku Australii, w mieście Melbourne, od którego pochodzi sama nazwa. Melbourne Dance, dzięki oryginalnym krokom z wykorzystaniem pięt i palców, przypomina nieco ślizganie się po podłożu – taka technika określana jest mianem "shuffle". Inna technika wygląda niemal jak bieganie po bieżni – ona z kolei określana jest terminem "running man".

Melbourne Shuffle – podstawowe kroki i style

Każdy tancerz na początku nauki powinien doskonale opanować "shuffle" i "running man", dopiero później wykonuje się bardziej zaawansowane kroki:

  • spiny, czyli obroty,
  • kicki, czyli wykopy,
  • moonwalk.

W tym momencie można wyróżnić wiele stylów Melbourne Dance :

Newschool – proporcje między "shuffle" a "running man" są mniej więcej równe, pozwala na improwizację, dużo w nim zależy od własnej inwencji. Na zaawansowanym etapie można dokupić sobie spodnie nazywane "rave pants" lub "phat pants", które poprawią przy tym stylu płynność w tańcu.

  1. Newstyle – podczas wykonywania techniki "running man" należy wysoko podnosić nogi.
  2. Oldschool – charakteryzuje się mocnymi stąpnięciami i dalekimi krokami, wykorzystuje się w nim przede wszystkim technikę "shuffle", "running man" stosuje się przy płynnych przejściach, pojawiają się w nim obroty oraz wykopy.
  3. Softstyle – bardzo podobny do stylu odschoolowego, częściej pojawia się w nim jednak "running man", charakteryzuje się płynnością i lekkością.
  4. Stomping – w stylu dominuje stąpanie nogą o podłogę, tancerze wysoko podnoszą nogi, ich ruchy są szybkie i pewne, tańczy się go na niewielkim obszarze.
  5. Clubstyle – występuje w nim zarówno "shuffle", jak i "running man", kroki wykonywane są często po linii ukośnej, dużo w nim kicków i slide’ów, można go tańczyć na dowolnym metrażu.
  6. Hardstyle Australijski – dominuje w nim technika "running man", która może być wykonywana ukośnie, a – aby zaakcentować bit – wykonuje się ruchy głową.
  7. MAS (malezyjski) – bardzo pokazowy styl, tańcu towarzyszą widoczne ruchy rękami, tancerz zwraca uwagę na balans całego ciała. Charakterystyczny jest dla niego również skoczny "running man".
  8. Ownstyle – styl własny, pozwalający na freestyle.

Melbourne Shuffle – układ dla początkujących

Poniżej przedstawiamy przykładowy układ dla początkujących:

  1. Ustaw stopy, kierując palce do środka.
  2. Jedną stopę ustaw na pięcie, a drugą na palcach, a następnie na odwrót.
  3. Jedną nogę stawiaj na zmianę z boku i z tyłu: 2 razy w przód, 2 razy w tył, a następnie 1 raz w przód.
  4. Należy podnosić jedną nogę do góry, a drugą w tym samym czasie przekręcać.
  5. Następnie wykonaj running man, "wykopując" nogę do tyłu.
  6. 4 razy podnoś wysoko kolana na zmianę.
  7. Postaw stopy na piętach, a następnie je skrzyżuj (zrób to 2 razy).
  8. Obracaj nogi po skosie.
  9. Jedną stopę ustaw na pięcie, a drugą na palcach, jednocześnie się przekręcając.

Ciekawostki o Melbourne Dance

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał termin "Melbourne Shuffle". Po raz pierwszy użyła go australijska grupa muzyczna Sonic Animation podczas wywiadu telewizyjnego. Niektórzy twierdzą, że jego korzeni można w dużej mierze upatrywać w teledyskach MC Hammera oraz amerykańskim tańcu The Dougie.

W 2004 r. Stephen Coles i David Knispel stworzyli dokument Melbourne Shuffler , w którym została po raz pierwszy zekranizowana historia tańca. Przeprowadzono również wówczas rozmowy z czołowymi tancerzami, uprawiającymi Melbourne Dance. Wypowiada się w nim m.in. Scott Alert, jeden z organizatorów popularnych imprez, który twierdzi, że najbardziej unikalny charakter taniec ma właśnie w Melbourne, gdzie wokół niego stworzona została mała społeczność. Australijscy tancerze uważają z kolei, że jest on niemal jak "komunikacja bez używania słów". Od czasu powstania dokumentu taniec zaczął być coraz bardziej popularny – w tym momencie można nauczyć się go w wielu szkołach tańca, jak i poprzez internetowe tutoriale.

Ciekawostką jest to, że w niektórych stylach nowoczesnego Melbourne Dance kroki są bardzo podobne do tradycyjnego tańca irlandzkiego, który ma swoje korzenie jeszcze w czasach kultury przedchrześcijańskiej.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Nigdy nie jest za późno na naukę baletu

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości