Dlaczego mamy problem z tolerancją? "Niektórzy dostali nagłej amnezji"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Święto tolerancji
Święto tolerancji
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Czy da się jej nauczyć? O tym rozwialiśmy z Edytą Pazurą, Mateuszem Banasiukiem oraz wokalistą Marcinem Illukiewiczem, który dodatkowo wystąpił na naszej scenie z premierowym singlem "Pora na miłość".

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Dzień Tolerancji ustanowiony został w 1995 roku z inicjatywy UNESCO przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Decyzję tę podjęto, odpowiadając na liczne zjawiska nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu oraz towarzyszącą im marginalizację i dyskryminację mniejszości. W tym wyjątkowym dniu postanowiliśmy porozmawiać z naszymi gośćmi o tym, jak tolerancyjne jest obecnie społeczeństwo. Pierwsza swoją historią podzieliła się Edyta Pazura. Jak przyznała, 15 lat temu jej związek z dużo starszym mężczyzną – obecnym mężem Cezarym Pazurą, budził spore kontrowersje.

Był to temat do dyskusji, do obrażania nas i nieładnego nazywania tego związku. Teraz jest troszeczkę inaczej. Mamy już troje dzieci, długo ze sobą jesteśmy. Niektórzy dostali nagłej amnezji i nie pamiętają tego, ale ja dobrze pamiętam, że początki były trudne. Dlatego ja jestem wyczulona na tolerancję, dużo rozmawiamy z dziećmi na ten temat.

- powiedziała Edyta. Ponadto dodała, że nietolerancja spotyka także osoby z odmienną orientacją seksualną, tych, którzy mają inne poglądy polityczne, wierzą w coś innego.  - Ludzie lubią czasami o kimś źle powiedzieć, żeby siebie podbudować. To jest nieładne - wyjaśniła. Co gorsza, często komentarze te słyszą dzieci, które chłoną te schematy jak gąbka.

Nauka tolerancji – czy tego da się nauczyć?

Edyta zdradziła, że od najmłodszych lat uczy swoje dzieci tolerancji. Co jednak z dorosłymi, którzy mają swoje zdanie i za wszelką cenę go bronią, raniąc przy tym innych?

- Jeżeli ktoś tej tolerancji w sobie nie ma, to musimy się jej nauczyć, bo żyjemy w społeczeństwie. Obok nas żyją różni ludzie, kolorowi, kochający i myślący na swój sposób, dla każdego jest przestrzeń. Nie wiem, dlaczego u nas jest z tym problem i dlaczego ciągle musimy o tym rozmawiać - Mateusz Banasiuk.

- Zapominamy o tym, że chodzi o szacunek, o lubienie kogoś. Świat powinien być kolorowy. Zaraz będziemy grać nasz nowy singiel, gdzie w teledysku daliśmy przestrzeń dla środowiska drag queen. To są osoby, które są wyjątkowe i inne niż wszystkie, ale kolorowe, radosne, głośne w swoim przekazie - dodał Marcin Illukiewicz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Xavier Lorenzo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości