Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dzień Tolerancji ustanowiony został w 1995 roku z inicjatywy UNESCO przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Decyzję tę podjęto, odpowiadając na liczne zjawiska nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu oraz towarzyszącą im marginalizację i dyskryminację mniejszości. W tym wyjątkowym dniu postanowiliśmy porozmawiać z naszymi gośćmi o tym, jak tolerancyjne jest obecnie społeczeństwo. Pierwsza swoją historią podzieliła się Edyta Pazura. Jak przyznała, 15 lat temu jej związek z dużo starszym mężczyzną – obecnym mężem Cezarym Pazurą, budził spore kontrowersje.
Był to temat do dyskusji, do obrażania nas i nieładnego nazywania tego związku. Teraz jest troszeczkę inaczej. Mamy już troje dzieci, długo ze sobą jesteśmy. Niektórzy dostali nagłej amnezji i nie pamiętają tego, ale ja dobrze pamiętam, że początki były trudne. Dlatego ja jestem wyczulona na tolerancję, dużo rozmawiamy z dziećmi na ten temat.
- powiedziała Edyta. Ponadto dodała, że nietolerancja spotyka także osoby z odmienną orientacją seksualną, tych, którzy mają inne poglądy polityczne, wierzą w coś innego. - Ludzie lubią czasami o kimś źle powiedzieć, żeby siebie podbudować. To jest nieładne - wyjaśniła. Co gorsza, często komentarze te słyszą dzieci, które chłoną te schematy jak gąbka.
Nauka tolerancji – czy tego da się nauczyć?
Edyta zdradziła, że od najmłodszych lat uczy swoje dzieci tolerancji. Co jednak z dorosłymi, którzy mają swoje zdanie i za wszelką cenę go bronią, raniąc przy tym innych?
- Jeżeli ktoś tej tolerancji w sobie nie ma, to musimy się jej nauczyć, bo żyjemy w społeczeństwie. Obok nas żyją różni ludzie, kolorowi, kochający i myślący na swój sposób, dla każdego jest przestrzeń. Nie wiem, dlaczego u nas jest z tym problem i dlaczego ciągle musimy o tym rozmawiać - Mateusz Banasiuk.
- Zapominamy o tym, że chodzi o szacunek, o lubienie kogoś. Świat powinien być kolorowy. Zaraz będziemy grać nasz nowy singiel, gdzie w teledysku daliśmy przestrzeń dla środowiska drag queen. To są osoby, które są wyjątkowe i inne niż wszystkie, ale kolorowe, radosne, głośne w swoim przekazie - dodał Marcin Illukiewicz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lidia Nwolisa i jej polsko-nigeryjska rodzina pokazują, czym jest tolerancja
- Prowadząca gejowski program jest załamana sytuacją osób LGBT w Polsce. "Ludzie nie potrafią zobaczyć człowieka w osobie homoseksualnej"
- Uczy tolerancji, a ma dopiero 7 lat
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Xavier Lorenzo/Getty Images