Materiał promocyjny

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. "Jesteśmy otoczeni bardzo dużą liczbą tych małych przedmiotów"

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. "Jesteśmy otoczeni bardzo dużą liczbą tych małych przedmiotów"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci
Fińska królowa czystości
Fińska królowa czystości
Sprzątanie nigdy nie było takie proste
Sprzątanie nigdy nie było takie proste
Sprzątanie last minute
Sprzątanie last minute
OszczędzaMY na środkach czystości
OszczędzaMY na środkach czystości
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Inicjatywa "Czysty Bałtyk". W akcję dbania o środowisko zaangażowała się firma Electrolux
Inicjatywa "Czysty Bałtyk". W akcję dbania o środowisko zaangażowała się firma Electrolux
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Sprząta świat w różowych barwach
Sprząta świat w różowych barwach
Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci przypomina nam, jak ważny jest recykling elektroodpadów, a tegoroczna edycja wydarzenia przebiega pod hasłem "Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką". Z tej okazji w Dzień Dobry TVN gościliśmy ekoedukatorkę Paulinę Górską oraz Annę Podsiadło z ElektroEko, które wyjaśniły nam, jak ważny jest recykling elektrośmieci.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Według ONZ w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektrośmieci, co oznacza, że globalnie zostanie ich wytworzonych aż 61 mln ton. To więcej niż waży Wielki Mur Chiński, dlatego tak istotny dla naszej planety jest recykling elektroodpadów, czyli - jak wyjaśniła Anna Podsiadło - wszystkiego, "co kiedyś działało na prąd lub na baterię".

Aby uzmysłowić ludziom, jak wiele produkujemy elektrośmieci, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. - My strasznie to wszystko chomikujemy, 80 procent z nas trzyma takie drobne sprzęty w domu, np. w garażu, dlatego szósta edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci poświęcona jest niewidzialnym elektrośmieciom - dodała Anna Podsiadło.

Ekoedukatorka Paulina Górska zaznaczyła, że większość z nas nawet nie jest świadomych, jak dużo jest wokół nas elektrośmieci. - Jak myślimy o tego typu odpadach, to przychodzi nam do głowy pralka, zmywarka, stary telewizor, a my jesteśmy otoczeni bardzo dużą liczbą takich małych przedmiotów, są to: szczoteczki elektryczny, stare słuchawki, ładowarki, piloty i wiele więcej - wypunktowała.

Jak prawidłowo pozbyć się zużytego sprzętu?

Podstawą jest zrozumienie, że elektroodpadów nie wolno wyrzucać do śmietnika - nie tylko ze względu na zawartość szkodliwych związków, które mogą dostać się do środowiska, ale przede wszystkim z powodu marnotrawienia surowców. - Praktycznie 100 procent elektrośmieci można odzyskać, one są wypełnione cennymi surowcami, m.in. aluminium, miedź, plastik. Na przykład z takiego plastiku możemy zrobić kołpaki samochodowe, a pozyskujemy go ze starych lodówek - wyjaśniła Paulina Górska.

Anna Podsiadło poradziła, by elektrośmieci oddawać do specjalnie wyznaczonych punktów. - To są na przykład sklepy. Tam, gdzie kupujemy sprzęt, możemy ten sprzęt potem zostawić - wyjaśniła.

- Dodatkowo w przypadku dużych elektrośmieci świadczymy ich darmowy odbiór z domu. Wystarczy wejść na stronę elektrosmieci.pl, złożyć zamówienie przez formularz online albo zadzwonić na infolinię. Dodatkowo zapraszamy wszystkich warszawiaków do punktów zbierania, które są czynne w każdą sobotę w godz. 10-14:00. - zachęciła pani Anna. Listę punktów zbierania znajdziecie na: elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci.

A już jutro (14.10.2023) z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci każdy, kto przyniesienie elektrośmieć dostanie ekologiczny upominek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości