Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Jaka będzie dzisiaj pogoda - w czwartek, 21 listopada
Jak informuje IMGW, układ niżowy z głównym ośrodkiem w rejonie Zatoki Ryskiej i Fińskiej dominuje nad Europą. Jego wtórne ośrodki znajdują się nad Morzem Norweskim, Morzem Północnym oraz w rejonie Adriatyku. Tereny o podwyższonym ciśnieniu zaznaczają się nad północną Skandynawią, wschodnimi krańcami kontynentu oraz częściowo nad Półwyspem Iberyjskim, Francją i Niemcami. Polska jest pod wpływem głównego ośrodka niskiego ciśnienia z rejonu Zatoki Ryskiej i Fińskiej. Strefa chłodnego frontu atmosferycznego przesuwa się za wschodnią granicę, napływając chłodna masa powietrza arktycznego.
- Przed nami okres zmiennej i dynamicznej aury z zimowymi akcentami, a wszystko za sprawą głębokiego układu niskiego ciśnienia Quiteria. Jego centrum już od godzin wieczornych we wtorek przemieszczać się będzie od Pomorza Zachodniego, następnie przez Pomorze, dalej w kierunku krajów bałtyckich. Ciśnienie w centrum cyklonu około północy w rejonie Zatoki Gdańskiej wyniesie 975 hektopaskali - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.
W czwartek w Polsce będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami prognozowane są przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Na wybrzeżu lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 0 st. C na Pomorzu i w obszarach podgórskich Karpat, do 4 st. C na południowym zachodzie i nad morzem; na Podhalu lokalnie około -3 st. C.
Wilgotność powietrza wyniesie 80-90%, przez co chłód będzie jeszcze bardziej odczuwany. Warunki biometeo będą niekorzystne w całym kraju.
Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny i silny, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 80 kmh/, w Karpatach do 65 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy od południa do polski zaczną napływać kolejne chmury przynoszące opady - od deszczu, przez deszcz ze śniegiem, a lokalnie (zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich) nawet śnieg. Dodatkowo noc będzie zimna właściwie w całym kraju. Temperatury spadną poniżej zera od -3 do -1 st. C, jedynie nad wybrzeżem temperatura wyniesie około 0-1 stopnia.
Ile będzie dzisiaj stopni?
- Białystok: 1°C
- Bydgoszcz: 2°C
- Gdańsk: 3°C
- Gorzów Wlkp.: 2°C
- Katowice: 2°C
- Kielce: 1°C
- Koszalin: 1°C
- Kraków: 3°C
- Lublin: 2°C
- Łódź: 1°C
- Olsztyn: 1°C
- Opole: 3°C
- Poznań: 2°C
- Rzeszów: 3°C
- Suwałki: 1°C
- Szczecin: 2°C
- Toruń: 2°C
- Warszawa: 3°C
- Wrocław: 3°C
- Zielona Góra: 2°C
Jaka będzie dzisiaj pogoda w Warszawie - w czwartek, 21 listopada
W czwartek w Warszawie prognozowane zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Ponadto, możliwe przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej.
Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie do 3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
Alerty IMGW na czwartek, 21 listopada
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed intensywnymi opadami śniegu oraz oblodzeniami.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim;
- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, szczecineckim, drawskim, świdwińskim, białogardzkim, kołobrzeskim, łobeskim, gryfickim, kamieńskim, goleniowskim, Świnoujście.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach:
- świętokrzyskim;
- śląskim, poza powiatami: raciborskim, wodzisławskim, pszczyńskim, Jastrzębie-Zdrój, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, żywieckim;
- małopolskim, poza powiatami: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim;
- lubelskim, w południowej połowie województwa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać
- Jak się nie przewrócić na śliskim chodniku? Sprawdź, co założyć na buty, aby się nie poślizgnąć i przetrwać gołoledź
- Stroisz - jesienny i zimowy przyjaciel roślin. Kiedy warto go używać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/Windy
Źródło zdjęcia głównego: Pexels /Getty Images