Jak się nie przewrócić na śliskim chodniku? Sprawdź, co założyć na buty, aby się nie poślizgnąć i przetrwać gołoledź

Osoba, która poślizgnęła się na lodzie
Metody na śliskie chodniki - jak sobie z nimi radzić i się nie poślizgnąć? Poznaj nasze sposoby na ślizgawicę
Źródło: SbytovaMN/Getty Images
Nadszedł moment, w którym chodniki stają się niewiarygodnie śliskie. Wraz z mrozem na ulicach pojawiła się "szklanka" i ślizgawica uniemożliwia nie tylko jazdę samochodami, ale i bezpieczne chodzenie. Jak uniknąć poślizgnięcia się i wywrotki? Sprawdź nasze metody.

Zima

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Morsowanie czas zacząć
Morsowanie czas zacząć
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Kajaki zimą
Kajaki zimą
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Kożuchy jesień-zima 2022/23

Staromodne sposoby na śliskie chodniki

Jak dawniej radzono sobie ze ślizgawicą i tak zwaną "szklanką"? Nasze prababcie przygotowywały samodzielnie rakiety śnieżne, które miały za zadanie uniemożliwiać poślizgnięcie się. Jeszcze starsza metoda polegała na wykonywaniu specjalnych "raków", które podbite były foczym futrem. Jak miały działać? W jedną stronę można było na nich zjeżdżać, kiedy nakładało się je "z włosem", a założone "pod włos" sprawiały, że noga się nie ślizgała. Nie są to jednak metody, które można by było zastosować współcześnie - bo kto dzisiaj ma dostęp do foczego futra?

Kiedy trzeba było jednak coś, aby cała droga przestała być śliska - sypano je popiołem. Zwyczaj ten można spotkać jeszcze w mniejszych miejscowościach lub na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie wciąż piece opala się węglem lub drewnem. Lód można również posypywać piaskiem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia. W ostateczności zawsze możemy zabrać ze sobą worek ziemi do kwiatków i wracając - do domu, tramwaju czy auta - można sobie "posypać" drogę.

Współczesne metody na ślizgawicę - jak poradzić sobie ze śliskimi chodnikami?

Co dzisiaj można zrobić, aby się nie poślizgnąć na śliskim chodniku? Metod jest kilka. Pierwszą z nich jest przyklejenie plastrów do podeszwy buta, takich samych, które nakłada się na niewielkie otarcia i rany. Pozwolą one złapać nieco lepszą przyczepność, zwłaszcza, jeśli nasza podeszwa jest pozbawiona bieżnika. Dzięki nim nabiera ona faktury, a dodatkowo materiał, z których są zrobione, działa antypoślizgowo. Zatem w okresie zimowym warto nosić ze sobą plastry, nie tylko na odciski, ale również, aby ratować się w śliskich sytuacjach.

Buty tym gorzej się ślizgają, im bardziej gumową mają powierzchnię. Stąd też w sklepach sportowych można dostać specjalne żelowe i gumowe nakładki na buty, których używa się do chodzenia w góry. Bywa, że są także specjalne raki, które mają jedynie gumowe obicia. Można je spokojnie stosować również w mieście, ale trzeba pamiętać, aby zdejmować je, kiedy wchodzi się do pomieszczeń wyłożonych drewnem.

Jeżeli mieliście kiedykolwiek styczność z osobami grającymi na deskach teatru, to mogliście się spotkać z taką substancją jak kalafonia. Jest to miękka żywica pochodzenia naturalnego. Posmarowanie podeszwy butów taką pastą również działa antypoślizgowo. 

Ostatnią metodą, której można spróbować, jest założenie rajstop na buty. Dzięki splecionym włóknom na rajstopach i mikroprzestrzeniach pomiędzy nimi jest mniejsza szansa na poślizgnięcie się, ale również na przyklejanie się śniegu. Jest to metoda awaryjna, ale w ostateczności może pomóc nam dostać się do domu w zimowy wieczór.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: SbytovaMN/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości