Kiedy przyjdzie wiosna? Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozę pogody

Sójka z przebiśniegami
Kiedy przyjdzie wiosna? Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozę pogody
Źródło: Schnuddel/Getty Images
Choć dopiero zaczął się styczeń, to wielu z nas już wyczekuje słonecznych dni i zadaje sobie pytanie: "kiedy przyjdzie wiosna?". Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) osoby te wcale nie będą musiały zbyt długo czekać. Sprawdź, kiedy będzie można zrzucić z siebie zimowe kurtki. Jaka będzie wiosna 2025? Czy majówka będzie ciepła?

Dalsza część tekstu pod wideo:

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Kiedy przyjdzie wiosna? Prognoza IMGW na marzec 2025 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Osoby, które z utęsknieniem wypatrują wiosny, być może nie będą musiały zbyt długo czekać. Według synoptyków marzec zapowiada się bowiem wyjątkowo przyjemnie.

- Średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - czytamy na stronie imgw.pl.

Prawdopodobnie temperatura będzie wyższa o 2-2,5 stopnie, a miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie wieloletniej normy.

Prognoza IMGW na kwiecień 2025 r.

Kwiecień - tak jak marzec - również ma być cieplejszy. Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Niewykluczone więc, że pogoda będzie zachęcała do spacerów, ale z parasolką w dłoni.

Prognoza IMGW na maj 2025 r.

"Czy majówka będzie ciepła?" - to pytanie co roku zadaje sobie wiele Polek i wielu Polaków. Czas pokaże, ale według długoterminowej eksperymentalnej prognozy IMGW to zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza w maju, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych nie powinna odbiegać od normy. Ale przecież żadna pogoda nam niestraszna, gdy w grę wchodzi grillowanie.

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

Jak informuje IMGW-PIB, gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • "powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020".

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: