Styl życia

Martyna Wojciechowska spełniła marzenie bokserek z Egiptu. "To możliwość wyrwania się z ról"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Robert Stockinger
Kobiety z krańców świata, które połączył boks

Martyna Wojciechowska postanowiła spełnić marzenie nastoletnich bokserek z Egiptu. Dziewczynki chciały wziąć udział w treningu z m.in. mistrzynią boksu Sashą Siderenko. Podróżniczce udało się zorganizować to międzynarodowe spotkanie. Zawodniczki spotkały się w Warszawie.

Kobiety z krańców świata

Bohaterkami jednego z cyklów Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata" były bokserki z Egiptu. Dziewczyny uprawiają ten sport, ponieważ często jest on dla nich jedyną ucieczką przed szarą rzeczywistością. Podróżniczka postanowiła zaprosić je do Polski, aby mogły potrenować z naszymi zawodnikami. Na czele tej ekipy stanęła mistrzyni boksu Sasha Sidorenko.

Reporter Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger wybrał się z kamerą do Łomianek, gdzie odbywał się trening egipskich bokserek. Wszystkiemu przyglądały się też Martyna Wojciechowska oraz ich trenerka Sally Hassona, która prowadzi zajęcia z boksu dla dziewczyn z ubogich rodzin w Kairze.

Trening egipskich bokserek w Polsce

Jak Martynie udało się zorganizować to międzynarodowe spotkanie? Podróżniczka poznała Sally rok temu, podczas nagrań do swojego cyklu "Kobieta na krańcu świata" w Egipcie. Trenerka prowadziła szkołę w jednej z mniej bezpiecznych dzielnic Kairu. Podczas rozmów dziennikarka dowiedziała się, że marzeniem dziewczynek jest trening z profesjonalnymi zawodnikami. Po kilku spotkaniach online Martynie udało się zaplanować trening w Warszawie.

Podróżniczka cieszy się, że mogła w ten sposób sprawdzić nastolatkom wiele radości. - To możliwość wyrwania się z ról, które przewidziane są w Egipcie dla kobiet - podkreśla. Niestety na co dzień dziewczynki nie zawsze mogą swobodnie realizować swoje pasje czy plany.

- Kobiety nie mogą trenować w żadnych klubach. W praktyce jest to trudne, wiąże się z ograniczeniami społecznymi i kulturowymi. Jest to też niechętnie widziane przez rodziny - tłumaczy Sally Hassona. Trenerka podkreśla, że sport pomaga jej podopiecznym zwiększyć pewność siebie, a także pomóc im uwierzyć, że one też mogą być mistrzyniami, w tym co robią.

Pod wrażeniem umiejętności egipskich bokserek jest też Sasha Siderenko. - Przyszłam do klubu bokserskiego w ich wieku. Trener na początku powiedział mi, że nie trenuje dziewczyn i przed 4 lata nie usłyszałam od niego żadnej podpowiedzi. W każdej tej dziewczynie widzę siebie - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości