Styl życia

Błotna drużyna. "Ludzie bez poczucia humoru nie wejdą do błota"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Błotna drużyna
Błotna drużynaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Cztery lata temu grupa zapaleńców zorganizowała w Polsce Błotną Ligę Mistrzów. Te zawody budzą wiele emocji wśród zawodników. Obok męskich drużyn startowały także kobiece. Na czym polega ta dyscyplina?

Błotne zawody - swamp football

Uczestnicy tych zawodów podkreślają, że błoto to ich żywioł. Dyscyplina ta była wymyślona przez profesjonalnych sportowców. Jak mówi Maciej Rant, współorganizator Błotnej Ligii Mistrzów, trenowali w ten sposób mięśnie nóg.

- Oni wpadli na pomysł, że po co biegać z oponami jak można biegać za piłką - podkreślił.

W zawodach tych rywalizują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jedną z zawodniczek jest Martyna Bielska, dziennikarka, która na początku obserwowała je jako kibic.

- To był 2018 rok. Pojechałam na ten turniej, ale wcześniej brałam udział w przygotowywaniach boiska. Od tamtego momentu zaczęła się właściwie ta fascynacja - powiedziała.

Swamp football, czyli piłka nożna w błocie

Zawody w błocie to niestandardowa dyscyplina, która przyciąga swoją oryginalnością nawet tych, którzy bardzo lubią porządek.

- Ludzie bez poczucia humory nie wejdą do błota. Samo wejście do błota już jest zwycięstwem - powiedział Tomasz Wawiernia, współorganizator.

Zawodniczki "Królowych Błota" na ostatni trening czekały rok, w poprzednich zawodach zajęły zaszczytne 3. miejsce. Drużyna ta składa się przede wszystkim z mieszkających w Polsce Białorusinek.

- To uchodźczynie polityczne z Białorusi, które uciekały przed reżimem Łukaszenki. Ja dołączyłam do nich, chcąc opisać ich historię - tłumaczyła Bielska.

Liza Mickiewicz z Klubu Kobiet Imigrantek podkreśla, że udział w tych zawodach pozwala im się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

- Duża grupa osób, która przyjechała, nie wierzyła, że mogą się odnaleźć w nowym mieście. Tu przełamują wszystkie bariery i pokazują, że nie ważne, z którego kraju są. Są Białorusinkami, grają w Białymstoku, grają z polskimi drużynami, z polskimi kobietami. Teraz łatwiej wchodzą w inne możliwości i łatwiej otwierają się na świat.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości