Podróże

Ćwiczenia w trakcie podróży. Te ruchy zlikwidują dyskomfort i poprawią samopoczucie

Podróże

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Ćwiczenia w trakcie podróży
Ćwiczenia w trakcie podróżyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wyjazd na wakacje często wiąże się z daleką podróżą. Niestety długa jazda to dla większości z nas nic przyjemnego. Na szczęście istnieją ćwiczenia, dzięki którym znacząco poprawimy swoje samopoczucie i ograniczymy ból pleców lub szyi. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o nich trenerka Kasia Bigos. Pokazała też, jak je wykonać.

Ćwiczenia podczas długiej podróży

Długa droga może dać się we znaki najwytrwalszym podróżnikom. Wielogodzinna jazda samochodem, lot na inny kontynent czy jazda pociągiem na drugi koniec Polski - to wszystko może przeciążyć organizm fizycznie i skutecznie popsuć nam samopoczucie w pierwszym dniu urlopu.

Są jednak sposoby, które pomagają zminimalizować te niedogodności. Jednym z nich są ćwiczenia, które możesz wykonać też na siedząco. W studiu Dzień Dobry TVN trenerka Kasia Bigos zaprezentowała widzom kilka patentów na udaną podróż. - Bardzo ważne jest, żeby co jakiś czas wstać i poruszać się - zaznacza specjalistka.

Chwila dla siebie w trakcie jazdy

- W trakcie długiego siedzenia układ krwionośny nie funkcjonuje do końca, tak jak powinien. Pompa mięśniowa, czyli nogi, które powinny się ruszać, zginać, mają tę możliwość mocno ograniczoną - tłumaczy trenerka. Bardzo ważne jest m.in. ustawienie naszego ciała podczas podróży.

W jamie brzucha kumuluje się duże ciśnienie. Specjalistka zaleca częstą zmianę pozycji siedzenia. - To, co jest ważne np. dla naszego kręgosłupa, to są rotacje - opowiada. W tym przypadku świetnie sprawdzą się skręty ciała i przeciągnięcie się. Warto zwrócić uwagę również na naszą przeponę. Wykonując proste ćwiczenia oddechowe i dłuższy wydech, zapewnimy sobie lepsze samopoczucie.

Ćwiczenia na bolący kark

Podczas długiej podróży wiele osób skarży się także na bolący kark. Jak sobie z nim poradzić? - Warto cofnąć szyję odrobinkę, aby znalazła się ona na równi z naszym kręgosłupem i zrobić proste ćwiczenia rozciągające - podkreśla Kasia Bigos.

Jeżeli podróżujemy samochodem, nie zapominajmy też o rozciąganiu podczas postoju na stacji. - Tutaj namawiałabym, żeby poruszać się i nie zginać. Skupiamy się na ruchach, które pomogą pozostać w wyproście - podsumowuje ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości