Styl życia

Marzyła o pracy w Zamku Książ. "Skałka lubi spełniać życzenia"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Yuliia Yaryna
Zamek Książ spełnia marzenia
Zamek Książ spełnia marzenia Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Magdalena Woch jest kierownikiem działu muzealno-edukacyjnego Zamku Książ w Wałbrzychu. Marzyła o pracy w tym miejscu już jako 6-letnia dziewczynka. Mieszkała niedaleko i zawsze uwielbiała przekazywać innym zasłyszane opowieści. Teraz robi to zawodowo. Zajmuje się badaniem historii, pracą w archiwum zamkowym i tworzeniem nowych ekspozycji.

Marzyła o pracy w zamku

Magdalena Woch nieprzypadkowo spełniła swoje marzenie i rozpoczęła pracę w Zamku Książ.

- W zamku mamy takie szczególne miejsce i zgodnie z legendą, a w moim przypadku to nie tylko legenda, mówi się, że bardzo trzeba uważać na to, o czym się myśli, ponieważ skałka lubi spełniać życzenia. Kiedy miałam 6 lat byłam tutaj na wycieczce, dotknęłam skałki szczęścia i pomyślałam sobie, że moim marzeniem jest tu wrócić, ale nie na wycieczkę, tylko żeby tutaj pracować - powiedziała Magdalena Woch.

Katarzyna Banaś podkreśla, że od dzieciństwa jej siostra uwielbiała snuć i opowiadać ciekawe historie, a znajdujący się niedaleko ich domu zamek pobudzał dziecięcą wyobraźnię.

Jak wygląda praca w zamku?

Magdalena Woch w Zamku Książ od prawie 16 lat bada jego przeszłość, pracuje w archiwum oraz tworzy nowe ekspozycje. Historia budowli jest bardzo nieoczywista i liczy ponad 700 lat.

- Każda zagadka, na którą tutaj napotykamy i cieszymy się, że coś nam udało się wyjaśnić, wyczytać w archiwach, powoduje z jednej strony naszą radość, ale okazuje się, że w tzw. wątkach pobocznych pojawiają się kolejne sekrety Książa - podkreśliła Woch.

Współpracownicy Magdaleny Woch przyznają, że jej praca pozwala odkryć kobiecą stronę zamku. Planuje nawet wydać książkę o damach związanych z tym miejscem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Yuliia Yaryna

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości