Osoby z niepełnosprawnościami wystąpią w spektaklu. "Wydarzył się cud przemiany"

Lublin. Spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnościami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podglądamy próbę generalną
Podglądamy próbę generalną
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Na osoby z niepełnosprawnościami patrzy się zwykle jedynie przez pryzmat problemów zdrowotnych, z którymi się zmagają. Ich niesprawiedliwie wyznaczoną pozycję w społeczeństwie można porównać do pozycji permanentnego pacjenta. Tymczasem wśród tych osób są również te, które pragną tego samego, co jednostki całkowicie zdrowe. W osiągnięciu poczucia wolności pomaga im m.in. teatr.

Osoby z niepełnosprawnościami i ich aktywny udział w kulturze

- Kiedy na antenie telewizji TVN pojawił się program "Autentyczni", w którym osoby z niepełnosprawnościami pełnią funkcję dziennikarzy i zadają pytania, wtedy mnóstwo osób w Polsce miało wątpliwości. Pojawiły się kontrowersje, czy wolno tak wykorzystywać osoby z niepełnosprawnościami, czy one powinny w takim kontekście występować. Dlatego jesteśmy dzisiaj w Lublinie w Centrum Spotkania Kultur, gdzie trwają przygotowania do spektaklu z udziałem osób z niepełnosprawnościami - zaczął reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Dziennikarz przyglądał się wyjątkowej próbie generalnej i porozmawiał z reżyserką przedstawienia Marią Pietruszą-Budzyńską, która wyjaśniła, dlaczego obawy przed uczestnictwem osób z niepełnosprawnościami w projektach kulturalnych i medialnych są całkowicie niesłuszne.

- Wydarzył się cud przemiany, dlatego że niepełnosprawni ludzie zaczęli być uczestnikami kultury i sztuki. Moi ludzie od 30 lat tworzą teatr i dzięki temu mają swoje miejsce w społeczeństwie. Są ważnymi osobistościami tak jak każdy aktor - wytłumaczyła ekspertka.

Lublin. Spektakl, w którym aktorami są osoby z niepełnosprawnościami

Maria Pietrusza-Budzyńska przekonuje, że traktowanie osób z niepełnosprawnościami tak jak permanentnych pacjentów jest błędem, który może wyrządzić ogromną krzywdę. Reżyserka stara się, by ludzie zaczęli dostrzegać w każdym z nich przede wszystkim człowieka społecznego, który swoją działalnością jest w stanie wypełnić lukę na wielu płaszczyznach życia. Scena ma być miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnościami mają prawo głosu i mogą się zbuntować przeciwko przedmiotowemu traktowaniu.

- Teatr daje poczucie wolności, teatr pokazuje piękne światy - ocenia rozmówczyni Marcina Sawickiego.

Spektakl, w którym osoby z niepełnosprawnościami zamieniły się w pełnoprawnych aktorów, odbędzie się już w najbliższy piątek i sobotę (24 i 25 listopada) o godz. 17 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To sztuka "Nieposkromienie" według Szekspira, do której tekst napisał Artur Pałyga.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości