Zalety umiejętności szybkiego czytania. "Po takim kursie 200-stronicową książkę można przeczytać w 2 godziny"

Umiejętność szybkiego czytania
Szybkie czytanie to umiejętność, którą warto posiąść bez względu na wiek. Jest podstawą uczenia się, przyswajania wiedzy i rozwoju. O tym, kiedy skorzystać z kursu szybkiego czytania i na czym polega ta technika, opowiedziała Anna Tubaj, trenerka szybkiego czytania i technik pamięciowych.

Dla kogo kurs szybkiego czytania?

Szybko czytać to nadążać za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością. Ta umiejętność przydaje się tam, gdzie można wykorzystać w pełni własny potencjał oraz sprawne i twórcze myślenie. Okazuje się, że można tego nauczyć nie tylko małe dzieci, ale i dorosłych.

- Uczymy się szybko czytać w każdym wieku. Najmłodsi nasi kursanci mają 5, 6 lat . Takie dzieciaczki też do nas zapraszamy, ale wtedy więcej się z nimi bawimy, niż czytamy. Chodzi o to, żeby im zaszczepić chęć do czytania. Ale mamy też dzieci w wieku szkolnym 1-3, dorosłych, młodzież i seniorów - mówiła trenerka technik pamięciowych.

Nauka dorosłych oczywiście różni się od tej, stosowanej w przypadku dzieci. Wówczas przykłada się wagę do trenowania szeregu umiejętności, wykorzenienia starych nawyków i zbudowania nowych .

- Ćwiczymy pamięć fotograficzną (...) oraz pamięć krótkotrwałą, a potem musimy wprowadzić te informacje do pamięci długotrwałej, no bo my chcemy czytać i rozumieć - tłumaczyła Anna Tubaj.

Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy

Ekspertka podkreśliła, że to nie jest tak, iż po kursie szybkiego czytania wszystko czyta się migiem. Można to wówczas robić, ale nie trzeba.

- Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że w zależności od tego, jaki to jest tekst, tak go czytamy. Inaczej będziemy czytać traktat naukowy, inaczej będziemy czytać beletrystykę , (...) a inaczej poezję. I tego też uczymy na naszych zajęciach, dlatego, że my czytamy szybko, czytamy selektywnie i uczymy też pracy z tekstem - mówiła trenerka szybkiego czytania.

Jednocześnie Anna Tubaj zapewniała, że po takim kursie 200-stronicową książkę można przeczytać w 2 godziny, a nawet krócej - wszystko bowiem zależy od indywidualnych predyspozycji.

- Już troszkę pracujemy - od 20 lat (...) i gwarantujemy minimum 5-krotny wzrost tempa czytania. Musimy sobie pomyśleć o tym, że taki przeciętny Europejczyk czyta w granicach od 150 do 250 słów na minutę. Czyli taki zwykły śmiertelnik, który do nas przychodzi, wychodzi z umiejętnością czytania 800-1500 do 2500 słów na minutę - obiecywała specjalistka.

Trenerka technik pamięciowych powiedziała również, że nabywając umiejętność szybkiego czytania, jednocześnie zaczynamy wykorzystywać większy potencjał naszego mózgu. Dlaczego tak się dzieje?

- Jak czytamy tradycyjnie, wykorzystujemy tylko lewą półkulę mózgową. Ona jest logiczna, odpowiedzialna za słowa. Natomiast jeżeli (...) patrzymy na tekst jako obraz, widzimy sekwencję i czytamy szybko, to wykorzystujemy również prawą półkulę mózgową - dodała Anna Tubaj.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kuba Wojewódzki zapytał Klaudię El Dursi o seks. Odpowiedziała mu ciętą ripostą

Kuba Wojewódzki zapytał Klaudię El Dursi o seks. Odpowiedziała mu ciętą ripostą

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Rozenek-Majdan nie była na to gotowa. Nagle zaczęła krzyczeć

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Rozenek-Majdan nie była na to gotowa. Nagle zaczęła krzyczeć

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na czwartek, 18 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na czwartek. Jeden ze znaków zodiaku odkryje coś ważnego

Horoskop na czwartek. Jeden ze znaków zodiaku odkryje coś ważnego

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować
Materiał promocyjny

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować

Polska mafia obracała potężnymi pieniędzmi. "Każdy miał swój sposób"

Polska mafia obracała potężnymi pieniędzmi. "Każdy miał swój sposób"

Sekret Doroty Wellman wyszedł na jaw. Dawid Woliński wydaje krocie na ubrania. Podał kwotę. Aneta Kręglicka na nagraniu sprzed 35 lat

Sekret Doroty Wellman wyszedł na jaw. Dawid Woliński wydaje krocie na ubrania. Podał kwotę. Aneta Kręglicka na nagraniu sprzed 35 lat

"Milionerzy". Która kobieta pilot pokonała samotnie Atlantyk?

"Milionerzy". Która kobieta pilot pokonała samotnie Atlantyk?