Książki, które można czytać dotykiem. "Byłam smutna, że dzieci niewidome nie mają bajek"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Książki kolorowe w dotyku
Książki kolorowe w dotyku
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Czym jest zespół suchego oka?
Czym jest zespół suchego oka?
Patrycja Zalejska jest tyflograficzką i wraz z Kiryłem Konowałowem tworzy książki dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Jak narodziła się ich pasja, która z czasem została pracą? Opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.

Książki czytane palcami

Książki dotykowe są zaprojektowane i dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Za pomocą ilustracji i dotyku, ale też zapachu czy dźwięku przedstawiają obrazy, które dla osób widzących są naturalne. Patrycja Zalejska, tyflograficzka, po raz pierwszy spotkała się z książkami dotykowymi, gdy była liceum plastycznym. Lokalny ośrodek dla niewidomych i słabowidzących dzieci zaprosił jej klasę na warsztaty z tworzenia takich czytanek. Patrycji od razu rzuciło się w oczy, że są to głównie egzemplarze do nauki i elementarze.

- Byłam taka smutna i przejmowałam się tym, że te dzieci nie mają bajek. (...) Wtedy ogłoszono konkurs na zrobienie takiej książki dla osoby niewidomej albo słabowidzącej. Zaczęłam robić "Kopciuszka". W "Kopciuszku" mamy taką ciekawą stronę, którą zachwyciła się dyrektorka, ponieważ jest tutaj sukienka, która się cała porusza. Powiedziała, że po raz pierwszy może pokazać, co to znaczy zwiewna sukienka dzieciom, które nigdy nie widziały. Okazało się, że wygrałam. To dało mi takiego powera - podkreśliła Patrycja.

Wyjątkowe bajki dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Po trzech wygranych Patrycja zasiadła w jury konkursu i zaczęła hobbystycznie tworzyć bajki dotykowe które przekazywała ośrodkom dla niewidomych dzieci. Następnie we współpracy z Kiryłem Konowałowem założyli Fundację Kołobajki. Tworzone przez nich książki weszły na zupełnie inny poziom.

Jak wygląda proces powstawania tych oryginalnych książek? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości