Święta u dominikanów
Dominikanie są w Krakowie od ponad 800 lat. Przybyli tu na specjalne zaproszenie biskupa krakowskiego. Obecnie klasztorze jest 70 ojców, z czego 30 studiuje filozofię i teologię.
Warto dodać, że noc, które poprzedza Niedzielę Wielkanocną, jest dla dominikanów wyjątkowa. - Otóż całą noc spędziliśmy w kościele. Celebrując zmartwychwstanie Chrystusa, tak do 3. nad ranem śpiewaliśmy - powiedział ojciec Łukasz. W tej niezwykłej liturgii mogą uczestniczyć również wierni.
Ponieważ liturgia trwa bardzo długo, to śniadanie odbywa się później i jest ono bardzo kameralne. - Nie ma oficjalnego, uroczystego śniadania - dodał.
Jak wygląda dzień dominikanina?
Dominikanie każdy swój dzień zaczynają w kapitularzu. - Kapitularz, czyli takie miejsce, gdzie gromadzimy się codziennie rano na naszą poranną modlitwę. Widać, że w takich dwóch rzędach siadamy, tworzymy dwa chóry. Patrzymy na siebie i tak sobie nawzajem te psalmy, czyli modlitwy, bardzo starożytne, bo jeszcze z Biblii hebrajskiej, odmawiamy - tłumaczył duchowny.
Badania pokazują, że coraz więcej osób odwraca się od kościoła. Tymczasem dominikanie przyciągają ludzi, zwłaszcza młodych. W czym tkwi sekret? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielkanocne tradycje prowadzących Dzień Dobry TVN. "Tam był najlepszy dyngus na świecie"
- Czy sportowcy folgują sobie w święta? "Najważniejsze, żeby zachować zdrowy umiar"
- Wielkanocne wyzwanie dla prowadzących Dzień Dobry TVN. Kto wypadł najlepiej?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN