Ruszają kontrole drogowe. Kiedy funkcjonariusz ma prawo przeszukać nasz samochód? Wszystko o zatrzymaniach

Autor:
Nastazja
Bloch
Co może policja w trakcie kontroli drogowej?
Co może policja w trakcie kontroli drogowej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Już za chwilę, już za moment święta wielkanocne. W tym czasie większość z nas ruszy w trasę, by udać się do domu rodzinnego i spędzić kilka dni w gronie najbliższych. Zanim zapniemy pasy, warto przypomnieć sobie, co może zrobić policja podczas kontroli drogowej. O tym, jak wygląda spotkanie z funkcjonariuszem oraz jak powinniśmy się zachować opowiedział nam Michał Krysztofowicz, adwokat karnista.

Kontrola rutynowa – czy coś takiego istnieje?

Z zatrzymaniem jest trochę tak, jak z żółtą kartką na boisku - dopóki nie zasłużymy, to ona nam się nie zdarzy. Zdaniem Michała Krysztofowicza nie ma czegoś takiego, jak rutynowa kontrola (poza wyjątkowymi akcjami np. badania trzeźwości w czasie okołoświątecznym). Funkcjonariusz musi mieć do tego wyraźną podstawę np. prawdopodobieństwo, że popełniliśmy wykroczenie lub ewidentny dowód, że przekroczyliśmy prędkość lub nie zapaliliśmy świateł. Krótko mówiąc, musi być podstawa do zatrzymania.

- Jeżeli umundurowany funkcjonariusz nas zatrzymuje, to ma obowiązek powiedzieć nam, dlaczego to zrobił – powiedział Michał Krysztofowicz, adwokat karnista. .

Jak przebiega spotkanie z funkcjonariuszem? Podczas samego zatrzymania: jeżeli policjant jest umundurowany, powinien się przedstawić z imienia i nazwiska, podać stopień służbowy i przyczynę zatrzymania. Natomiast policjant nieumundurowany ma prawo nas zatrzymać wyłącznie w terenie zabudowanym, również okazując legitymacje.

Postępowanie kierowcy podczas kontroli policji

Kontrola zawsze wzbudza w kierowcach niepokój, lęk i stres. Jak przejść to spotkanie bez szwanku? Przede wszystkim nie uciekać. Jeżeli nie zatrzymamy się do tzw. kontroli z lizakiem, będzie to traktowane jak wykroczenie, które grozi grzywną. Jeżeli zaś jedzie za nami policja, ma włączone tzw. koguty i syreny, a my się nie zatrzymamy, to już jest to kwalifikowane jako ucieczka i grozi nam za to do 5 lat.

Po zatrzymaniu powinniśmy zastosować się do poleceń policjanta. Najlepiej siedzieć spokojnie, ręce ułożyć na kierownicy. Policja może poprosić o prawo jazdy, dowód tożsamości lub dowód rejestracyjny, ale nic się nie stanie, jeśli tych dokumentów przy sobie nie mamy. Bowiem kierowca nie ma obowiązku wozić ich przy sobie, a policja ma dostęp do tzw. bazy CEPiK.

Policjant może także poprosić nas o otwarcie bagażnika po wcześniejszym podaniu powodu. My natomiast mamy prawo poprosić o sporządzenie protokołu z tej procedury. Co więcej, funkcjonariusz może sprawdzić wszelkie parametry techniczne auta, ma też prawo skontrolować stan naszego licznika od 2020 roku.

- Funkcjonariusz powinien nam powiedzieć, dlaczego chciałby spojrzeć do naszego bagażnika. Jedną z tajnych rzeczy, o której dowidziałem się od funkcjonariusza, jest fakt, że podczas kontroli obchodzi samochód i dotyka karoserii. Doświadczeni policjanci, podchodząc od tyłu nie wiedzą, kogo spotkają. Jednym z pierwszych elementów, żeby przygotować się do kontroli, jest dotknięcie bagażnika. To pozwala wyczuć niepokojące wibracje, które mogą sugerować ze ktoś w samochodzie coś podaje, chowa albo dokonuje gwałtownych zabiegów – powiedział ekspert.

Akcje kontroli na drogach przed świętami

Policja zawsze musi mieć powód zatrzymania nas na drodze, o ile nie trwają ogólnopolskie albo lokalne akcje, jak chociażby "trzeźwe święta". W innych przypadkach, żeby dmuchnąć w tzw. balonik, musi być jakaś podstawa lub chociaż podejrzenie.

- Moim zdaniem podstawowy obowiązek funkcjonariusza to sprawdzenie trzeźwości kierowcy. Chodzi o bezpieczeństwo. Możemy odmówić, ale prawdopodobnie skończy się to na pobraniu krwi - dodał ekspert.

Co grozi nam za jazdę pod wpływem?

  • 0 – 0,2 promila (brak konsekwencji);
  • 0,2 – 0,5 promila (skutkuje wykroczeniem i możliwością zabrania prawa jazdy);
  • powyżej 0,5 promila (przestępstwo – sprawa w sądzie groźba zabrania prawa jazdy na minimum 3 lata).

Czy można nagrywać policjanta w czasie kontroli? Jak przyznał Michał, nagrywać nam wolno, ale nie wolno nam tego nigdzie publikować w takiej formie. Jeśli chcemy to zamieścić np. w mediach społecznościowych, musimy zablurować całkowicie wizerunek policjanta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/EastNews

Pozostałe wiadomości