Kobiety po ciąży boją się wracać za kierownicę. Jak pokonać strach?

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Mamy za kierownicą
Mamy za kierownicąDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jagna Stankiewicz 20 lat swojego życia poświęciła motorsportowi. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje pomagając innym mamom, które po urodzeniu dziecka obawiają jeździć autem. Jak przełamać lęk i znów bez obaw wsiąść za kółko? O tym ekspertka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Mama za kierownicą

Jagna Stankiewicz pasjonuje się motoryzacją. Dawniej pracowała w warsztacie samochodowym, brała udział w amatorskich wyścigach, a także jeździła jako pilot w rajdach. Obecnie pracuje jako instruktor jazdy.

- W moim życiu ciąża zmieniła wszystko. Przestałam być w środowisku męskim, wśród mechaników, kierowców. Nagle zaczęłam być w świecie mam. W trakcie tych rozmów wychodziło, że one np. w ogóle nie wracają za kierownicę - wspominała Jagna. Dlatego pomaga paniom po ciąży na nowo oswoić się z prowadzeniem pojazdu.

- Jest bardzo mało kobiet instruktorów i bardzo mało osób, które rozumieją kobiety za kierownicą - podkreśliła Joanna Ogórek, przyjaciółka Jagny. - Moją obawą było to, w jaki sposób się włączać do ruchu, w jaki sposób bezpiecznie przewozić dziecko. Jagna potrafi wytłumaczyć, jak jeździć samochodem, rozumie emocje za kierownicą - zaznaczyła.

Powrót do jazdy samochodem

Zdaniem psycholog Katarzyny Kucewicz, nie warto narzucać na siebie presji, gdy po dłuższej przerwie chcemy znów kierować autem.

- Dobrze jest zrobić sobie kilka takich prostych kroków do tego, żeby swobodnie dalej jeździć. Pierwszy krok, to żeby zacząć od małych tras. Drugi krok, to żeby krótko jeździć po 10-15 minut. Kolejny krok, to mieć kogoś zaufanego, kto nie będzie nas strofował i pouczał. To jest ważne w czasie jazdy - wytłumaczyła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości