Motoryzacja

Złota godzina na drodze. Upewnij się, że przestrzegasz tych zasad

Motoryzacja

Źródło:
auto.wprost.pl/centrumratownictwa.com
Samochód

Złota godzina to dla zawodowych fotografów wyczekiwany moment, a dla kierowców - najbardziej niebezpieczny. Stanowi szczególne zagrożenie jesienią. Co kryje się za tym terminem? Na co należy zwrócić uwagę?

Złota godzina - co to jest?

Złota godzina to czas tuż przed zachodem oraz wschodem słońca. Wówczas możemy zaobserwować ciepłe, intensywne oświetlenie, które nadaje ciekawy klimat każdej fotografowanej scenerii. Dlatego zawodowcy świadomie wykorzystują tę porę dnia, by uzyskać, jak najlepsze efekty. Wbrew nazwie złota godzina wcale nie trwa pełnych 60 minut. Wszystko zależy od szerokości geograficznej, w której się znajdujemy.

Zobacz wideo: Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Złota godzina na drodze

Choć fotografowie uwielbiają złotą godzinę, to kierowcy niekoniecznie. Nisko położone nad horyzontem słońce niejednokrotnie oślepia osobę prowadzącą pojazd. W tym czasie trudniej zauważyć innych uczestników ruchu drogowego czy chociażby kota przebiegającego przez jezdnię. Zaburzony proces widzenia może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego, jeśli planujemy trasę w złotej godzinie, powinniśmy:

  • zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtry UV,
  • używać osłon przeciwsłonecznych w samochodzie,
  • zwolnić,
  • upewnić się, że przednia szyba jest czysta.

Złota godzina w ratownictwie

Złota godzina w ratownictwie medycznym jest pojęciem wprowadzonym w 1961 roku przez R. Adamsa Cowleya. Określa się nim czas, w jakim pacjent będący w stanie zagrożenia życia powinien otrzymać specjalistyczną pomoc. Jak podaje centrumratownictwa.com schemat złotej godziny zakłada, że poszkodowany powinien trafić do szpitala w maksymalnie 60 minut. Pamiętajmy jednak, że każda sekunda się liczy.

Zobacz wideo: Akcja mistrzowska reanimacja

Taka akcja mistrzowska reanimacja
Taka akcja mistrzowska reanimacja Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: auto.wprost.pl/centrumratownictwa.com

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości