Styl życia

Komandosi w karetce. Ich misją jest pomoc słabszym

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Patrycja Tomaszczyk
Komandosi w karetkach
Dzień Dobry TVNKomandosi w karetkach

Łukasz Sikora i Rafał Cich jako wojskowi przebywali na misjach zagranicznych w Afganistanie i Iraku. Tam odkryli w sobie zamiłowanie do medycyny. Obecnie pracują jako ratownicy medyczni w pogotowiu na Śląsku.

Komandosi w karetce

Rafał Cich łączy służbę wojskową z dyżurami w karetce. Jest członkiem 13. Śląskiej Brygady Wojsk Terytorialnych. Doświadczenie medyczne szlifował w czasie dwukrotnego pobytu na misji w Iraku. Jako ratownik medyczny w Katowicach spełnia swoje zamiłowanie do niesienia pomocy osobom potrzebującym.

- W Iraku miałem możliwości dyżurowania na izbie przyjęć polskiego szpitala, gdzie organizowaliśmy na potrzebę misji wspieranie ludności cywilnej, tzw. białe niedziele. Udostępnialiśmy służbę medyczną dla ludzi, którzy jej nie mieli i zdobywaliśmy serce cywili – opowiadał.

W 2009 roku zobaczył jednak, że praca ratownika medycznego jest jego pasją. – Ciężko mi wskazać, co jest pierwsze, ale zawsze mówię, że wojsko, a do tego dokładam ratownictwo.

Łukasz Sikora i marzenia o wojsku

Od dziecka pragnął zostać żołnierzem. Marzenie spełniło się w 2001 roku, kiedy dołączył do jednostki wojskowej komandosów. Będąc czynnym żołnierzem, brał udział w misjach w Afganistanie i Iraku, w 2004 roku otarł się o śmierć, co wpłynęło na jego zainteresowanie medycyną.

Będąc postrzelony w Iraku, obserwując drogę i łańcuch przeżycia tych poszkodowanych, dostrzegałem pewne braki i czułem niedosyt, że można to zrobić lepiej. Zbudowałem w głowie koncepcję związaną z pójściem w kierunku rozwoju jako operator medyk 

- wspominał Łukasz Sikora. Służbę wojskową zakończył w 2018 roku. Obecnie prowadzi własną firmę szkoleniową, koncentrującą się na szkoleniach z pierwszej pomocy. Współpracuje również z wojewódzkim pogotowiem ratunkowym jako ratownik medyczny w Gliwicach i Zabrzu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Patrycja Tomaszczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości