Styl życia

Filmy festiwalu "WATCH DOCS" są już dostępne na Playerze. Na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Festiwalowe kino w serwisie Player.pl

Festiwal filmowy "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" od lat wzbudza niepowtarzalne emocje u miłośników kina z całego świata, a wszystko to za sprawą poruszających pokazów dzieł najbardziej utalentowanych dokumentalistów. Teraz najgłośniejsze tytuły ostatnich edycji wydarzenia dostępne są w serwisie Player. Czym mogą zaskoczyć widzów?

Kolekcja filmów z festiwalu "WATCH DOCS" dostępna w Playerze

Międzynarodowy festiwal "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" to wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego prezentowane są produkcje dokumentalne łączące zaangażowanie na rzecz praw jednostki ze sztuką filmową. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach od 10 do 19 grudnia. Inicjatywa powstała w 2001 roku jako wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego.

Od 20 grudnia do 6 stycznia najgłośniejsze filmy ostatnich edycji festiwalu "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" można bezpłatnie oglądać na platformie Player.pl. Na imponującej liście filmowych propozycji znalazły się wielokrotnie nagradzane tytuły, odkrywające nieznane historie, m.in. opowieści o nowojorskiej policji, wiosce rybackiej w Wenezueli, ruchach neonazistowskich, jednej z najsłynniejszych na świecie niezależnych gazet, walce o prawo do aborcji w Irlandii, sytuacji na Białorusi w przeddzień wyborów. Wisienką na torcie jest z kolei historia uchodźczyni z Czeczenii, która znalazła dach nad głową u Macieja Stuhra i jego żony.

Player od lat współpracuje z najważniejszymi festiwalami oraz organizacjami kultury w celu promowania dostępu do ważnych i wyjątkowych produkcji. Platforma po raz kolejny współdziała z "Mastercard OFF Camera", środowiskiem teatralnym (m.in. Teatr Roma, Teatr 6 Piętro, spektakl "Balladyna"), a także z innymi inicjatywami społecznymi oraz muzycznymi. Serwis Player stał się także partnerem Fundacji Legalna Kultura, której celem jest edukacja w zakresie praw autorskich i zagrożeń związanych z piractwem, jak również uświadamianie znaczenia etyki w korzystaniu z dóbr kultury. Współpraca z "WATCH DOCS" to kolejny krok na drodze promowania ważnych społecznie wydarzeń i przekazów, a także wspierania odważnych, rodzimych twórców. Szczególnie w czasach pandemii legalne serwisy VOD stały się najlepszym – uczciwym i bezpiecznym – źródłem dostępu do najnowszych filmów, seriali, koncertów, a także spektakli i musicali.

Święto miłośników kina

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w GdyniDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Festiwalowe filmy w serwisie Player - co warto obejrzeć?

W okresie świąteczno-noworocznym użytkownicy platformy Player.pl mogą liczyć na niezapomniane emocje. Wszystko to za sprawą wyjątkowych produkcji, które spotkały się z uznaniem krytyków oraz miłośników sztuki filmowej uczestniczących w wybranych odsłonach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "WATCH DOCS". Na które tytuły warto zwrócić uwagę?

  • "Wszyscy wszystko zjedli" - Madina uciekła z Czeczenii. Chciała znaleźć się jak najdalej od męża, który ją bił, biedy, braku przyszłości i opresyjnego społeczeństwa. Historia jej podróży przez Rosję, Białoruś i miesięcy udręki na dworcu kolejowym w Brześciu to materiał na osobny film. Kiedy wreszcie udało jej się przedostać przez granicę, w Polsce, z zahukanej ofiary przemocy domowej Madina zmieniła się w silną, niezależną kobietę. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, poznała Katarzynę Błażejewską, żonę Macieja Stuhra, i w rezultacie zamieszkała z rodziną Stuhrów.
  • "Pewnego razu w Wenezueli" - Congo Mirador to pływająca rybacka osada na jeziorze Maracaibo. Choć widoki zapierają dech w piersiach, nie żyje się tu łatwo. Jezioro zarasta, wodę zanieczyszczają odpady z pobliskiej rafinerii. Jak w soczewce widać tu wszystkie problemy Wenezueli. Wieloletnie zaniedbania niewydolnego systemu, który, by przetrwać, posiłkuje się korupcją, na tyle powszechną, że nikt nawet nie próbuje jej ukrywać. Krzykliwą propagandę maskującą chroniczne braki w zaopatrzeniu. Choć na ścianach wciąż wiszą plakaty z Chavezem, prawie nikt już tu nie wierzy w rewolucyjne ideały. Wioska rozłazi się w szwach – podobnie jak cały kraj. Głównymi bohaterkami filmu są dwie silne kobiety: przedstawicielka lokalnej nomenklatury Tamara oraz nauczycielka Natalie, nie ukrywająca opozycyjnych sympatii.
  • "Zbrodnia + kara" - Najnowszy dokument Stephena Mainga to kronika przełomowego procesu wytoczonego nowojorskiej policji przez dwunastu funkcjonariuszy. Sygnaliści postanawiają położyć kres nękaniu niewinnych obywateli, w szczególności Afroamerykanów i Latynosów, które służy zawyżaniu policyjnych statystyk i pompowaniu miejskiego budżetu.
  • "Exit" - Bohaterowie filmu Karen Winther mają za sobą ekstremalną przeszłość. Większość z nich działała w strukturach neofaszystowskich w Skandynawii, Niemczech i USA. Wszyscy dopuszczali się aktów ekstremalnej przemocy wobec ludzi o innych poglądach bądź kolorze skóry. Ale łączy ich coś więcej. Podobnie jak reżyserka filmu, zdecydowali się zdradzić dawne ideały i opuścić szeregi swoich grup.
  • "Nowaja" - Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty.
  • "Ósma poprawka" - W 1983 roku w wyniku referendum do Konstytucji Irlandii wprowadzona została ósma poprawka, drastycznie ograniczająca dostęp kobiet do legalnej aborcji. 35 lat później, 25 maja 2018 roku, wyniki referendum będą zupełnie inne. 66% głosujących opowie się za usunięciem ósmej poprawki z ustawy zasadniczej. Jak doszło do tej głębokiej społecznej zmiany? Twórczynie filmu śledzą kampanię RepealThe8th, swoje spojrzenie koncentrując na weterance ruchu pro choice, Ailbhe Smyth i nietuzinkowej, jak sama się określa, "brokatowej aktywistce" Andrei Horan. Przyglądają się też kontr-kampanii i oddają głos jej animatorkom.
  • "Zmiana trasy" - Wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję reżimu. Znamy prawdę o aresztowaniach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami "Zmiany trasy" są dwaj taksówkarze o przeciwstawnych poglądach, a także ich pasażerowie.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości