Styl życia

Włożyły koloratki i spełniają posługę księdza

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Ksiądz jest kobietą
Ksiądz jest kobietąDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W maju br. dziewięć kobiet zostało wyświęconych na księży w polskim Kościele luterańskim. To wyjątkowa ordynacja, bowiem do tej pory posługę księdza w naszym kraju spełniali wyłącznie mężczyźni. W Dzień Dobry TVN o ważnych zmianach w duszpasterstwie opowiedziały ks. Małgorzata Gaś, ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk, ks. Halina Radacz, ks. Katarzyna Kowalska i ks. Wiktoria Matloch.

Ordynacja kobiet na księży - zmiany w polskim Kościele luterańskim

Ceremonia wyświęcenia dziewięciu diakonek na księży odbyła się 7 maja br. w Warszawie. To przełomowy moment dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ale także dla kobiet, które zdecydowały się włożyć koloratki i pełnić posługę księdza.

- Coraz więcej osób nam ufa, widzi nas w tym urzędzie, przychodzi do nas na rozmowy duszpasterskie, lubi z nami współpracować. To nas cieszy - stwierdziła ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk, zwracając tym samym uwagę na fakt, że w roli duszpasterza może odnaleźć się każdy, bez względu na płeć.

- Służba kobiet jest tak samo owocna i tak samo wartościowa, jak służba mężczyzn. Myśmy wszystkie były w urzędzie duchownego jako diakonki. Nasza praca bardzo często wykraczała poza teoretyczne zakresy działania diakonek. Okazało się, że tak samo dobrze radzimy sobie w parafii, jak i w służbie katechetycznej, tak samo dobrze prowadzimy różnego rodzaju ważne wydarzenia i bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Nie ma różnicy - potwierdziła ks. Halina Radacz.

Dziewięć kobiet zostało księżmi

Wspomnienie ceremonii ordynacyjnej na długo pozostanie w pamięci kobiet, które odkryły w sobie powołanie do pełnienia służby księdza. Nabożeństwo nie tylko zapoczątkowało nowy etap w ich życiu, ale też udowodniło, że wiele osób czekało na tak istotne zmiany.

- Wszystkie nas zaskoczył aplauz i wiwatowanie. Spodziewałyśmy się może pojedynczych oklasków (...). Myślę, że to, co się tam wydarzyło, odzwierciedla też oczekiwania i reakcje całego Kościoła - oceniła ks. Katarzyna Kowalska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości