Kino z rozmachem. Dlaczego kochamy epickie filmy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kino z rozmachem
Kino z rozmachem
Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…
Nowy film o Whitney Houston
Nowy film o Whitney Houston
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie
Wielki powrót filmowych hitów
Wielki powrót filmowych hitów
Historie oparte na faktach
Historie oparte na faktach
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
Spektakularne kostiumy filmowe
Spektakularne kostiumy filmowe
1994 – rok kulturowy dla kina
1994 – rok kulturowy dla kina
W piątkowym kąciku filmowym Kaja Klimek wzięła na tapet spektakularne filmy. Jaki jest przepis na stworzenie takiego dzieła? Krytyczka filmowa przedstawiła nam kilka tytułów.

Epicki film – co to jest?

Epicki film to nic innego jak typ opowieści filmowej, najczęściej o tematyce historycznej, poświęconej wydarzeniom lub postaciom historycznym, mitologicznym lub biblijnym. Pierwsze z nich powstawały już we wczesnym okresie rozwoju kina, np. włoskie widowiska historyczne z udziałem setek.

- Jest to też kino, które bardzo dużo kosztuje. Są to produkcje wysokobudżetowe. Musi być jakaś bitwa, bo po podkreśla ten epicki, patetyczny nastrój - powiedziała Kaja Klimek.

Ranking filmów epickich

Na pierwszy rzut Kaja wybrała produkcję "Napoleon" (2023) reż. Ridley Scott. - Film trwa 2,5 godziny. Krytycy piszą, że film ten jest za krótki, bo nie wszystko, co powinno wybrzmieć, wybrzmiewa. Ridley Scott szykuje wersje 4-godzinną – zdradziła Kaja.

Kolejny film to "Tenet" (2020) reż. Christopher Nolan. - Dla mnie to jest mistrz kina, który właśnie pokazuje coś, czego nie znamy. Tutaj aktorzy uczyli się mówić i chodzić do tyłu. Tu nie ma efektów komputerowych, tu wszystko jest sfilmowane – powiedziała ekspertka.

Kaja nie zapomniała także "Wrota niebios" (1980) reż. Michael Cimino-legendarny film, w którym sceny są totalnie epickie, ale film wymknął się spod kontroli i kosztował krocie. - Gigantyczny budżet. Film legendarny. Miał być wielkim gigantycznym sukcesem, a pogrążył wytwórnię. Jest to film absolutnie wspaniały - dodała.

Następna produkcja to "Joanna D’Arc" (1999) reż. Luc Besson. - Tutaj pojawia się pytanie, czy jest kino zbyt epickie, czyli próbuje jednocześnie jechać na zbyt wiele frontów. Odpowiedź brzmi tak. To jest ekstrawagancki film, są w nim anioły, sceny pałacowe, zamkowe, bitwy - powiedziała.

W rankingu znalazł się także słynny "Gladiator" (2000) reż. Ridley Scott. - Tutaj rozpoczyna się wielka przygoda Ridley Scott z Joaquinem Phoenixem, który gra potężną negatywną postać. W kinie epickim musi być "ten zły". Są stare rydwany - podsumowała Kaja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości