Styl życia

Jedz rośliny i trenuj mięśnie. Katarzyna Najman: "Wszyscy mówili, że będę słaba"

Styl życia

15. edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Wege dobiega końca. W tym roku organizatorzy położyli nacisk na promocję diety roślinnej połączonej ze zdrowym stylem życia. Czy bez mięsa można zbudować masę mięśniową? Z tematem tym wiąże się wiele mitów. Jak jest naprawdę? O tym opowiedziała nam rekordzistka świata w podciąganiu z ciężarem - Katarzyna Najman.

Ogólnopolski Tydzień Wege

Ogólnopolski Tydzień Wege to największa i najstarsza impreza promująca weganizm w Polsce. Tegoroczna 15. już edycja odbywała się między 24 a 30 maja. W tych dniach zainteresowani mogli dołączyć do wydarzeń prowadzonych zarówno online, jak i stacjonarnie. Ich głównym celem była promocja diety roślinnej, a także zdrowego stylu życia. W momencie, gdy siłownie ponownie zostają otwarte, warto zadać o zdrowie i wdrożyć do życia nowe nawyki.

Jak weganizm ma się do sportu? W sieci krąży wiele mitów, które sugerują, że wykluczenie produktów odzwierzęcych przez sportowca wpływa negatywnie na jego wyniki. Katarzyna Najman jest przykładem na to, że treningi siłowe i dieta roślinna idą w parze. Kobieta trenuje kalistenikę, street workout, street lifting i wspinaczkę.

- Są to ćwiczenia z masą własnego ciała, a także z obciążeniem. Street lifting jest trochę szerszy, tam jest więcej ćwiczeń - wyjaśniła.

Od 2017 roku zdobywa kolejne sukcesy w konkursach związanych z ukochanymi dyscyplinami, między innymi ustanawiając rekord świata w podciąganiu ciężarowym do 60 kg. Skąd decyzja o przejściu na dietę roślinną?

Katarzyna przyznała, że od zawsze bardzo ważny był dla niej los zwierząt. Dietę wegańską rozpoczęła w momencie, gdy dotarło do niej, jak destrukcyjna dla środowiska jest masowa produkcja mięsa. Kobieta nie chciała przyczyniać się dłużej do cierpienia zwierząt i postanowiła zmienić swoje nawyki. Podjęła więc 30-dniowe wyzwanie wege, jak się okazało, po miesiącu nie miała już potrzeby wracania do strych przyzwyczajeń.

Nie poczułam żadnej różnicy, być może dlatego, że eliminowałam produkty stopniowo

- powiedziała.

Katarzyna w 2019 roku została także ambasadorką kampanii społecznej Jasna Strona Mocy, która wspiera sportowców na dietach roślinnych.

Najpopularniejsze i najczęstsze mity wokół diety wegańskiej

Dieta wegańska budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród sportowców. Najczęstszym mitem, jaki krąży, jest ten o deficycie białka oraz braku siły. Nic bardziej mylnego. Katarzyna uświadamia, że dieta wegańska może być wartościowa, zdrowa i pyszna.

-Wszyscy mówili, że będę słaba. Ja wręcz przeciwnie, miałam więcej siły

- dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Wege grill - 10 przepisów na bezmięsne dania z grilla

Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej?

Uczta nie tylko dla wegetarian. Bezmięsne burgery według przepisów Davida Gaboriauda

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości