Według legendy Florian, młody żołnierz Cesarstwa Rzymskiego, dowodził oddziałem gaśniczym i miał jednym wiadrem wody ocalić płonącą wioskę przed zagładą. Do historii przeszedł jako męczennik, ponieważ ujął się za prześladowanymi przez Rzym chrześcijanami, za co władze skazały go na karę śmierci. W miejscu jego śmierci (dziś terytorium Austrii) stanął klasztor. Kilkaset lat później jego relikwie trafiły do Krakowa i dziś znajdują się na Wawelu. Z męczennikiem związany jest również Chorzów, gdzie także przechowywane są jego relikwie.
Życzenia dla strażaków z okazji ich święta
Główny Urząd Statystyczny regularnie przeprowadza badania na temat zaufania społecznego do służb publicznych. Wynika z nich, że straż pożarna cieszy się największym szacunkiem – ponad 90% Polaków ma zaufanie do strażaków. Nic dziwnego, że z okazji ich święta życzenia dla strażaków płyną szerokim strumieniem. To służba, która cechuje się wysoką etyką zawodową. Co jeszcze cenimy w strażakach? Dobrą organizację pracy, poświęcenie dla innych, zaangażowanie, skuteczność, odwagę i gotowość niesienia pomocy. To w zupełności wystarczy, by 4 maja przekazać życzenia dla strażaków z okazji ich święta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Życzenia dla strażaka – przykłady:
- Drodzy strażacy! Niech moc Świętego Floriana będzie co dzień z Wami już od samego rana. Niech ogień szybko z Waszą pomocą wygasa, a na Wasze męstwo i urodę będzie każda panna łasa! Pracujecie zawsze bezpiecznie i z głową, bo służba Wasza jest pierwszorzędową. Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta życzy Wam (tu własna treść).
- Życzymy Wam, Szanowni Strażacy Ochotnicy, bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu obowiązków. Niech bezinteresowna służba na rzecz współmieszkańców gminy będzie również wyrazem ciągłej pracy nad sobą oraz doskonaleniem Waszych własnych umiejętności i charakterów. Niechaj ta trudna praca, pełna nieprzewidywalnych wyzwań, będzie dla Was przede wszystkim źródłem osobistej satysfakcji oraz powodem do dumy w myśl oczywistej i pięknej Waszej dewizy: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
- Życzę Ci wszelkiej pomyślności! Niech walka z żywiołami i ratowanie życia ludzkiego niesie ze sobą zadowolenie wewnętrzne. Życzę Ci tylu wyjazdów do akcji, ilu powrotów – szczęśliwych powrotów – oraz aby każdy wyjazd do działań był wezwaniem fałszywym.
Śmieszne życzenia dla strażaka
Co jeszcze może świadczyć o wielkim poważaniu, jakim ta służba cieszy się w społeczeństwie? Chociażby fakt, że powszechnie lubimy opowiadać sobie dowcipy o lekarzach i policjantach (często niezbyt pochlebne), natomiast do rzadkości należą tego rodzaju żarty o strażakach. Czasem możemy jednak z przymrużeniem oka spojrzeć na tę służbę i wymyślić śmieszne życzenia dla strażaka, które nie będą nacechowane negatywnie.
"Niech twój wąż zawsze z dużym ciśnieniem leje, niech słońce zawsze dobrze nad głową grzeje. Niech zdrowie zawsze dopisuje, a paliwa w wozie strażackim nie brakuje. Dla naszego strażaka nie jest straszna żadna draka, kiedy chwyci swego węża, nie znajdziesz lepszego oręża. Każdy pożar przed nim pada, nasz strażak zawsze się nada".
Życzenia dla strażaka z różnych okazji
Ściągnie kota z dachu, uwolni łabędzia z zamarzniętego jeziora, wyrzuci osy razem z gniazdem – praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów i właśnie za to cenimy tę profesję najbardziej. Postrzegamy strażaka jako bohatera z sąsiedztwa, nieustannie gotowego do niesienia pomocy. Nic dziwnego, że w związku z tym strażacy często przyjmują życzenia z okazji urodzin, jubileuszu, a w remizach pojawiają się życzenia dla strażaków na Boże Narodzenie od dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli.
Życzenia dla strażaka z okazji jubileuszu – przykłady:
Strażaku nasz kochany, chociaż czasem budzisz się niewyspany, bo nocą ratujesz nasz świat cały, dzisiaj baw się razem z nami, cieszmy się twoimi imieninami i wypijmy szampana tsunami. Pożarów i innych nieszczęść jak najmniej, a całe życie uśmiechniętą buzię miej.
Jak rozpocząć służbę w straży pożarnej?
Odpowiedzialna i wymagająca poświęceń służba w Państwowej Straży Pożarnej wiąże się ze spełnieniem pewnych warunków. Może pełnić ją polski obywatel, który nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Kandydat musi korzystać z pełni praw publicznych i mieć przynajmniej średnie wykształcenie. Jego zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby w PSP oceniają wyspecjalizowane komisje lekarskie.
Zobacz także:
- Pan Marek jest strażakiem i team leaderem. Jak łączy te dwa zawody?
- Mali strażacy uczą się pierwszej pomocy. "Nasze maluchy, potrafią więcej niż niejeden dorosły"
- Pierwsza w Polsce kobieta komendantem straży pożarnej. "To był szok"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Ken Redding