Kaplica Sykstyńska w Warszawie. "Udało nam się wziąć udział w niezwykłym projekcie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kaplica Sykstyńska na błoniach Stadionu Narodowego
Kaplica Sykstyńska na błoniach Stadionu Narodowego
Wielkie otwarcie Kaplicy Sykstyńskiej
Wielkie otwarcie Kaplicy Sykstyńskiej
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Kaplica Sykstyńska to największy skarb Watykanu. Aby zobaczyć wykonane przez Michała Anioła zdobiące ją dzieła, wcale nie trzeba jechać do Rzymu. Na błoniach Stadionu Narodowego powstaje bowiem wystawa, która odwzorowuje wnętrze świątyni.

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Polacy tworzą na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie multimedialną wystawę pt. "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo". Prezentuje ona niemal w skali 1:1 wnętrze świątyni. Inicjatorami przedsięwzięcia są Bartłomiej Feluś i Artur Sobolewski, którzy od blisko 10 lat prowadzą w Warszawie wydawnictwo produkujące kopie unikatowych starodruków.

Podwaliny dla wystawy stanowiła sesja zdjęciowa. Do jej przeprowadzenia przekonało Watykan włoskie wydawnictwo, z którym współpracują mężczyźni. - Dotychczas Watykan nie wyrażał w ogóle zgody na to, żeby robić sesje fotograficzne wewnątrz swoich pomieszczeń. To, co dało im wydawnictwo to pewność, że do tego projektu nie przyczepi się żadna wielka marka, żaden prywatny koncern. Fotografowanie zasobów Kaplicy Sykstyńskiej odbywało się przez 65 nocy - powiedział Bartłomiej Feluś, współtwórca wystawy "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo".

Warto dodać, że odwiedzając wystawę, będzie można zobaczyć obrazy, które zdobią Kaplicę Sykstyńską, ale także poczuć jej zapach. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym projekcie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Kaplica Sykstyńska na błoniach Stadionu Narodowego. Jak powstała?

Artur Sobolewski przyznał, że wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy razem z rodzicami pierwszy raz odwiedził Kaplicę Sykstyńską. - Zakochałem się w tym miejscu i powiedziałem sobie: "Szkoda, że my nie mamy takiego niezwykłego miejsca" i ta myśl zaczęła kiełkować. To było 10 lat temu i tak naprawdę po 5 latach okazało się, że udało nam się wziąć udział w niezwykłym projekcie digitalizacji zasobów Kaplicy Sykstyńskiej - wyjawił.

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej znajdują na wysokości 21 metrów, natomiast na błoniach Stadionu Narodowego - na 7 metrach. Co więcej, zdjęcia dzieł zostały powiększone. Warto dodać, że twarze, które widzimy, przedstawiają prawdziwe osoby. - To są przyjaciele, ale i wrogowie Michała Anioła. To są osoby, które były w ówczesnej administracji kościelnej - podkreśli Artur Sobolewski.

Dlaczego niektóre postaci są nagie, a inne mają zakryte części intymne? Czy ten niezwykły projekt będzie można zobaczyć tylko w Warszawie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Mateusz Sadowski/Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości