Karaiby. Jak się tam żyje?
Paweł Ryś przyjechał na Karaiby pięć lat temu. Znalazł tam drugi dom i idealne miejsce do pracy. Jedną połowę roku spędza w Polsce, a drugą na Martynice. - Zawodowo zajmuję się produkcją i postprodukcją wideo. Chociaż pierwsze pieniądze, które zarobiłem na Martynice, pochodziły z nauki Polaków gry na pianinie. Z wykształcenia jest dyrygentem i instrumentalistą - mówił Paweł Ryś, autor vloga "Caribbean Lynx".
Jak przyznał, kiedy zaczynał w branży wideo, rynek był bardzo nasycony. Nie zmartwił się tym i postanowił sam odezwać się do twórców wideo, których obserwował w mediach społecznościowych, aby nawiązać kontakty. Tak poznał Oliviera. - Lubię pracować z Pawłem, jest obowiązkowy, zdyscyplinowany. Podoba mi się jego energia i postawa w pracy, poza tym jest dobrą osobą, a to dla mnie jest bardzo istotne - podkreślił Olivier Luzier, przyjaciel Pawła.
Martynika i jej przyjaźni mieszkańcy tak zafascynowali Pawła, że stworzył serię gier terenowych, które pokazują piękno wyspy. Projekt polegający na poszukiwaniu skarbów zachwycił nie tylko turystów. - Podobało mi się w tej grze to, że, aby uzyskać kolejne instrukcje, musieliśmy np. posprzątać plażę i udokumentować to. To świetna forma promocji ochrony środowiska naszej wyspy - stwierdziła Emeline Chevignac, uczestniczka gry.
Jak prowadzi się firmę na Karaibach?
Karaiby są częścią Unii Europejskiej, a to sporo ułatwia. - Przyjeżdżając tutaj, nie potrzebujemy paszportu, przyjeżdżamy z dowodem osobistym, nie potrzebujemy też wizy, co zdecydowanie ułatwia prowadzenie tutaj życia zawodowego i proste czynności takie jak wystawianie faktur - tłumaczył Paweł Ryś.
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Które z miejsc bohater reportażu nazywa swoim domem? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polka przeszła samotnie Szlak Zakaukaski. "Dwukrotnie zostałam zaatakowana"
- Jak nie dać się nabrać na hotelowe promocje? "Warto dowiedzieć się, co obiekt może zaproponować"
- Odwiedził 7 krajów w 19 dni. Ma zaledwie 2 lata i odważnych rodziców
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Irmina Somers
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN