Rzeźbiarz tworzy kamienne twarze. "Nie ma na moją działalność paragrafu"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Kamienne twarze zdobią Białystok
Kamienne twarze zdobią Białystok Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Piotr Pytasz to z zawodu architekt krajobrazu, a z zamiłowania rzeźbiarz. Nadaje drugie życie kamieniom, wykuwając w nich twarze. Agata Zjawińska z Dzień Dobry TVN odwiedziła artystę w jego rodzinnej miejscowości Sochonie. Stamtąd ruszyli szlakiem niezwykłych głazów i kamieni.

Kamienne twarze w Białymstoku

Piotr Pytasz z każdego kamienia potrafi stworzyć dzieło sztuki. Jakich narzędzi używa?

- Używam czegoś takiego, co się nazywa szlifierka kątowa. Oprócz tego są jeszcze tarcze diamentowe. Dopiero z tym mogę tutaj szaleć z kamieniami - powiedział rzeźbiarz.

Pytasz przyznał, że jego rzeźby powstają zazwyczaj w klika dni. - Potrafię ciąć ten kamień przez godzinę, robiąc przerwy. To jest fizycznie wyczerpujące. Już nie mówiąc o tym, że czasami się nawdycham tych pyłów - stwierdził.

Sztuka na kamieniach

Rzeźbiarz wykorzystuje kamienie, które napotka na swojej drodze. Czy policja lub straż miejska mogłyby do za to upomnieć?

- Nie ma na moją działalność paragrafu. Ja się czuję trochę anarchistą, robiąc to. Niemniej jednak trudno mi cokolwiek zarzucić, bo zastając głaz, który do nikogo nie należy, to rzeźbiąc go, ja go psuję, czy dodaję mu wartości? Jestem na tyle zadufany w sobie, że śmiem twierdzić, że dodaję mu wartości - stwierdził Piotr Pytasz.

Włodarze Białegostoku docenili twórczość artysty i zakupili jego rzeźby. Kamienne twarze na stałe zadomowiły się w miejskiej przestrzeni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości