Włączając przeglądarkę Google 12 listopada można zauważyć, że zmieniła ona nieco swój wygląd. Mianowicie zamiast nazwy, pokazują się trzy obrazy stylizowane na dzieła Jana Vermeera.
Jan Vermeer - ciekawostki
Malarz ten był zapomniany na wiele lat i dopiero w XIX wieku na nowo odkryto jego obrazy, które wzbudziły podziw. Można więc powiedzieć, że był jednym z artystów, który wyprzedził swoją epokę. Na początku swojej kariery malował przede wszystkim obrazy religijne, jednak znany jest ze scen rodzajowych.
Zobacz wideo: Ewa Minge z tatą - artystą malarzem
Vermeer uważany jest za mistrza operowania światłem, a spod jego pędzla najprawdopodobniej wyszło jedynie 30 obrazów, które stanowią cały jego dorobek artystyczny. Większość jego obrazów to sceny rodzajowe z holenderskich gospodarstw. Jego popisowym płótnem jest to o tytule "Alegoria Malarstwa", która miała zostać w rękach wdowy po artyście.
W czasie, w którym tworzył Vermeer oraz w mieście, w którym mieszkał, wprowadzony był zakaz tworzenia dzieł o charakterze religijnym, a przede wszystkim dekoracji kościelnych i przedstawień świętych. Mimo to, w twórczości tego malarza niewątpliwie widać moralizatorską nutę związaną z jego religijnością.
Artysta nie był jedynym malarzem z Delft, który w tamtym czasie uwieczniał sceny rodzajowe pięknych wnętrz i domostw. W tym czasie wiele miast wyrabiało sobie "znaki firmowe" i każde słynęło z konkretnego rodzaju malarstwa, np. w Amsterdamie królowały kompozycje owocowe i warzywne, w Utrecht kwietna martwa natura, a w Hadze kompozycje kwiatowo-rybne.
Jan Vermeer, podobnie jak jego ojciec, został przyjęty do Gildii św. Łukasza, jednak nie jako handlarz sztuki, a mistrz malarstwa. Mimo to jego prace zostały zapomniane na lata. Ponadto, czterokrotnie był wybierany na członka zarządu owej gildii.
Artysta poślubił miłość swojego życia - Catarinę Bolnes, jednak nie było to proste. Matka wybranki serca zażarcie sprzeciwiała się temu związkowi z przyczyn religijnych (on był kalwinistą, a ona katoliczką) oraz majątkowych - prawdopodobnie był on uboższy niż jego przyszła partnerka. Nie wiadomo jednak, czy któreś z nowożeńców zmieniło obrządek.
Jan Vermeer - najbardziej znane dzieła
Do najsłynniejszych dzieł Jana Vermeera zalicza się "Toaletę Diany", "Dziewczynę czytającą list", "Mleczarkę", "Głowę dziewczyny", a przede wszystkim "Dziewczynę z perłą".
Zobacz także:
- Jak rozwijać talent u dziecka? Poznaj Doodle Boya – uzdolnionego 10-latka, którego rysunki podbiły Internet
- Mija 181. rocznica urodzin Heleny Modrzejewskiej. Google upamiętnił wybitną aktorkę
- René Favaloro - kim był dzisiejszy bohater Google Doodle?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Lorado/Getty Images