Styl życia

Johannes Vermeer w Google Doodle. Kim był i jakie dzieła tworzył?

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Portret stylizowany na obraz Vermeera

Johannes Vermeer, znany jako Jan Vermeer van Delft to słynny holenderski malarz. Na cześć otwarcia tytułowej wystawy Vermeera w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Google zmienił swoje logo w wyszukiwarce. Kim był ten znany malarz i jakimi pracami zasłynął?

Włączając przeglądarkę Google 12 listopada można zauważyć, że zmieniła ona nieco swój wygląd. Mianowicie zamiast nazwy, pokazują się trzy obrazy stylizowane na dzieła Jana Vermeera. 

Jan Vermeer - ciekawostki

Malarz ten był zapomniany na wiele lat i dopiero w XIX wieku na nowo odkryto jego obrazy, które wzbudziły podziw. Można więc powiedzieć, że był jednym z artystów, który wyprzedził swoją epokę. Na początku swojej kariery malował przede wszystkim obrazy religijne, jednak znany jest ze scen rodzajowych. 

Zobacz wideo: Ewa Minge z tatą - artystą malarzem

Ewa Minge z tatą – artystą malarzem
Ewa Minge z tatą – artystą malarzem Źródło: Dzień Dobry TVN

Vermeer uważany jest za mistrza operowania światłem, a spod jego pędzla najprawdopodobniej wyszło jedynie 30 obrazów, które stanowią cały jego dorobek artystyczny. Większość jego obrazów to sceny rodzajowe z holenderskich gospodarstw. Jego popisowym płótnem jest to o tytule "Alegoria Malarstwa", która miała zostać w rękach wdowy po artyście. 

W czasie, w którym tworzył Vermeer oraz w mieście, w którym mieszkał, wprowadzony był zakaz tworzenia dzieł o charakterze religijnym, a przede wszystkim dekoracji kościelnych i przedstawień świętych. Mimo to, w twórczości tego malarza niewątpliwie widać moralizatorską nutę związaną z jego religijnością.

Artysta nie był jedynym malarzem z Delft, który w tamtym czasie uwieczniał sceny rodzajowe pięknych wnętrz i domostw. W tym czasie wiele miast wyrabiało sobie "znaki firmowe" i każde słynęło z konkretnego rodzaju malarstwa, np. w Amsterdamie królowały kompozycje owocowe i warzywne, w Utrecht kwietna martwa natura, a w Hadze kompozycje kwiatowo-rybne.

Jan Vermeer, podobnie jak jego ojciec, został przyjęty do Gildii św. Łukasza, jednak nie jako handlarz sztuki, a mistrz malarstwa. Mimo to jego prace zostały zapomniane na lata. Ponadto, czterokrotnie był wybierany na członka zarządu owej gildii.

Artysta poślubił miłość swojego życia - Catarinę Bolnes, jednak nie było to proste. Matka wybranki serca zażarcie sprzeciwiała się temu związkowi z przyczyn religijnych (on był kalwinistą, a ona katoliczką) oraz majątkowych - prawdopodobnie był on uboższy niż jego przyszła partnerka. Nie wiadomo jednak, czy któreś z nowożeńców zmieniło obrządek.

Jan Vermeer - najbardziej znane dzieła

Do najsłynniejszych dzieł Jana Vermeera zalicza się "Toaletę Diany", "Dziewczynę czytającą list", "Mleczarkę", "Głowę dziewczyny", a przede wszystkim "Dziewczynę z perłą".

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Lorado/Getty Images

Pozostałe wiadomości