Mija 181. rocznica urodzin Heleny Modrzejewskiej. Google upamiętnił wybitną aktorkę

Helena Modrzejewska
Helena Modrzejewska
Źródło: arfo/Getty Images
12 października Google uhonorował postać Heleny Modrzejewskiej. Z okazji 181. rocznicy urodzin legendarnej, polskiej aktorki w wyszukiwarce internetowej, zamiast klasycznego logo, pojawiła się grafika z jej wizerunkiem. Kim była wybitna artystka?

Google Doodle z grafiką Heleny Modrzejewskiej

Helena Modrzejewska w dniu rocznicy 181. urodzin otrzymała własne Google Doodle. Grafika przedstawia młodą artystkę. Gdy internauta w nią kliknie, przeniesie go na stronę z informacjami związanymi z życiorysem wybitnej aktorki XIX-wiecznej sceny.

Helena Modrzejewska do dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych polskich teatralnych aktorek.

Kim była Helena Modrzejewska – bohaterka Google Doodle?

Helena Modrzejewska, a właściwie Jadwiga Helena Misel-Chłapowska urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie.  Zaczynała od występów w niewielkich teatrach w Bochni, Nowym Sączu czy Rzeszowie. Natomiast w 1862 r. zadebiutowała na deskach teatru lwowskiego, gdzie wcieliła się w Skierkę w "Balladynie" Słowackiego. Jej kariera szybko nabrała tempa. Zaczęła grać na stołecznych deskach i w Krakowie. Dzięki wybitnym rolom dramatycznym uzyskała status gwiazdy.

Przełomowym krokiem w jej karierze była emigracja do USA. Po przeprowadzce znalazła się w grupie polskich imigrantów, do której należał m.in. Henryk Sienkiewicz. Później przyjęła pseudonim - Helena Modejska i zaczęła podbijać amerykańskie sceny, najczęściej wcielając się w role postaci ze sztuk Szekspira. Była Ofelią w "Hamlecie", Julią w "Romeo i Julii", Desdemoną w "Otellu" czy lady Makbet w "Makbecie". Zagrała również tytułową rolę w dramacie Juliusza Słowackiego "Maria Stuart".

W 1893 r. wystąpiła podczas kongresu w Chicago, na którym wygłosiła odczyt o sytuacji kobiet w zaborze pruskim i rosyjskim.  Helena Modrzejewska występowała niemal do końca swojego życia. Zmarła w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Później jej szczątki wróciły do Polski. Złożono je na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jerzy Grunwald obchodzi 50-lecie pracy artystycznej

Jerzy Grunwald obchodzi 50-lecie pracy artystycznej
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: arfo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana