Styl życia

Niezwykłe historie Janusza Onyszkiewicza. "Nie było wątpliwości co do tego, że będziemy mieć dużą rodzinę"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Niezwykła rodzina Janusza Onyszkiewicza
Niezwykła rodzina Janusza Onyszkiewicza Dzień Dobry TVN
wideo 2/7
Dzień Dobry TVNNiezwykła rodzina Janusza Onyszkiewicza

Janusz Onyszkiewicz to człowiek legenda, działacz Solidarności, matematyk, alpinista, polityk, dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na Sejm, eurodeputowany. Od 39 lat mąż Joanny Jaraczewskiej, wnuczki Józefa Piłsudskiego. W latach 80. wielokrotnie aresztowany za zaangażowanie opozycyjne nawet tuż przed swoim ślubem. Historii jest wiele, a część z nim opisana została w książce "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty".

Janusz Onyszkiewicz – rodzina

Janusz Onyszkiewicz i Joanna Jarczewska od lat tworzą udany związek. - Z Joanną poznaliśmy się w Solidarności. Ona wtedy była na stypendium w Polsce. Zgłosiła się do naszego biura, początkowo była moją asystentką, z czasem zaczęło się między nami tworzyć coś więcej, niż relacja wspólnego działania – powiedział pan Janusz.

Wkrótce para zawarła związek małżeński. Ślub odbył się w więzieniu. - Zawsze chcieliśmy mieć kameralny ślub, w więzieniu był tak kameralny, że bardziej być nie mógł – powiedział. Żona natomiast dodała, że w ceremonii nie uczestniczyło wiele osób, bowiem każda ze stron miała prawo tylko do jednego świadka i jednego gościa z rodziny.

- Nie było wątpliwości co do tego, że będziemy mieć dużą rodzinę. Byliśmy też przekonani, że ten trudny czas stanu wojennego nie może być w budowaniu rodziny przeszkodą – dodał Janusz Onyszkiewicz.

Małżeństwo doczekało się dzieci: trzech córek i dwóch synów. Ponadto są także rodzicami adopcyjnymi na odległość dwojga tybetańskich dzieci, których utrzymanie i edukacje finansują od kilkunastu lat.

- Rodzice zawsze nam przekazywali, że gdy pomoc jest potrzebna, to trzeba stanąć na wysokości zadania i pokazać swoje zdanie - powiedziała Danuta Onyszkiewicz, córka Joanny i Janusza. – Mam wrażenie, że rodzice chcieli nam zaszczepić kręgosłup moralny i pewne zasady i wokół tych zasad mieliśmy się poruszać - dodał Andrzej Onyszkiewicz, syn. - Mama stawiała na dystans do siebie i do świata, tata też. To było znaczące wparcie – podsumował syn Stanisław.

Książka "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty"

13 kwietnia ukazała się książka "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty". Jak przyznał pan Janusz praca nad wydawnictwem trwała przez kilka lat, a autorzy Włodzimierz Nowak i Violetta Szostak przeprowadzili z byłym ministrem szereg rozmów. W biografii nie zabrakło ciekawych historii, a także pasjonujących refleksje o tym, co dzieje się obecnie w Polsce. Swoje historie, związane z mężem i ojcem, opowiadają także żona Joanna Jaraczewska i dzieci.

Janusz Onyszkiewicz i Joanna Jarczewska zagościli także na naszych kanapach. Jak wyglądają relacje rodzinne, jak małżeństwo wspiera potrzebujących z Ukrainy oraz dlaczego pan Janusz uwielbia jeździć rowerem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym materiale.

Jego biografia może wypełnić kilka życiorysów
Jego biografia może wypełnić kilka życiorysów
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości