Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?

Pochód z figurą Jezusa zdjętego z krzyża
Wielkanoc na świecie. Jakie tradycje panują w innych krajach?
Źródło: David Andres Gurierrez/Getty Images
Malowanie jaj, święconka i śmigus-dyngus - to najpopularniejsze w Polsce tradycje wielkanocne. A jakie zwyczaje panują na świecie? Dowiedz się, jak kultywują je mieszkańcy innych krajów.

Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc w Kościele katolickim to najważniejsze i najstarsze święto. Obchodzone było już w czasach apostolskich i jest fundamentalne dla wiernych Stanowi istotę wiary chrześcijańskiej, gdyż to czas świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nazywana nową Paschą, otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego. Obchody jednak różnią się od siebie w różnych zakątkach globu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wielkanoc

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą

Wielkanoc na świecie

W Wielki Czwartek w Verges w Hiszpanii można podziwiać tradycyjny taniec śmierci. Ludzie zakładają kostiumy szkieletów. Tak ubrani od północy przez 3 godziny chodzą po ulicach miasta. Ma to przypominać wszystkim o kruchości życia.

Na leżących na Oceanie Atlantyckim Bermudach w Wielki Piątek niebo jest pełne latawców. Mieszkańcy puszczają je na pamiątkę brytyjskiego nauczyciela, który próbował wytłumaczyć dzieciom, na czym polega Wniebowstąpienie Jezusa. 

Na popularnej wśród polskich turystów greckiej wyspie Korfu w Wielką Sobotę rano trwa obrzucanie się glinianymi garnkami. Mieszkańcy wyrzucają je ze swoich okien. To symbol upraw, które zostaną zebrane do nowych naczyń. 

Tradycje wielkanocne na świecie

Mieszkańcy włoskiej Florencji obchodzą wybuch wozu ("scoppio del carro"). Malownicza tradycja jest kultywowana od 350 lat. Wywodzi się z czasów pierwszej wyprawy krzyżowej. Ludzie ubrani w stroje z XV wieku prowadzą ulicami miasta pełen fajerwerków pojazd pod miejscową katedrę. Biskup odprawiający wielkanocną mszę wychodzi ze świątyni i je odpala. Według wierzeń, ma to zagwarantować rolnikom dobre zbiory, a kupcom pomyślność w interesach. 

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii bardzo popularne jest szukanie ukrytych jajek z czekolady. Dzieci znajdują je w ogrodach i parkach, a także toczą na trawnikach i z górki. 

W Finlandii w Wielkanoc dzieci przebierają się za czarownice. Maluchy chodzą po ulicach i proszą ludzi, by dali im czekoladowe jaja. W zachodniej części kraju w Niedzielę Wielkanocną zapalane są ogniska. Ogień ma przepędzić czarownice, które latają na miotłach. 

We francuskim miasteczku Haux w Poniedziałek Wielkanocny na rynku odbywa się smażenie gigantycznego omletu. Kucharze robią go aż z 4,5 tys. jaj. To tradycja, która podobno wywodzi się z czasów napoleońskich. Cesarz miał nakazać mieszkańcom, by zebrali wszystkie jaja i przyrządzili omlet dla swojego wojska. 

Sporo wielkanocnych tradycji związanych z jajkami kultywuje się w krajach prawosławnych. Zdrowie ma zagwarantować umycie twarzy wodą, w której przez całą noc moczyły się pisanki. Skorupki trzeba pokruszyć, by wiedźmy nie mogły ich użyć jako łódek i przeszkodzić żeglarzom.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: David Andres Gurierrez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości