Jak wymienić fleki w butach? Przygotowanie obuwia na jesień

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba stojąca w kałuży

Fleki do butów to te elementy obuwia, które podczas chodzenia są najbardziej narażone na ścieranie. Zużyte fleki do butów damskich, ale także męskich, nie tylko zmniejszają komfort chodzenia, ale mogą być też przyczyną np. skręcenia nogi. Uszkodzone fleki do butów ostatecznie mogą odpaść, a wówczas chodzenie w takim obuwiu będzie niemożliwe. Sprawdź, jak wymienić fleki i zadbać o obuwie na jesień.

Najczęściej wymienianym elementem obuwia są fleki do butów damskich i męskich. Fleki mogą być płaskie lub z metalowym bolcem (wspornikiem) – w przypadku fleków do butów damskich na obcasie. Wyróżnia się też specjalistyczne fleki do niektórych rodzajów obuwia sportowego i wyczynowego, czego doskonałym przykładem są fleki do butów narciarskich.

Fleki do butów – charakterystyka

Fleki do butów to jedne z najczęściej wymienianych i naprawianych elementów obuwia. Stanowią część eksploatacyjną butów, która chroni obcas przed przetarciem. Fleki są doczepiane do obcasa – w przypadku fleków do butów damskich na obcasie – zwykle za pomocą metalowego wspornika (bolca). Ze względu na użyty materiał fleki do butów dzieli się na metalowe i gumowe. W drugim przypadku najczęściej wykorzystuje się poliuretan.

Przygotowując buty na jesień warto sprawdzić, czy obuwie nie ma przetartych fleków. Uszkodzone, mogą spowodować dużo łatwiejsze poślizgnięcie się lub skręcenie kostki na mokrych liściach. Dzięki dobrze zadbanemu obuwiu, w tym wymienionym flekom, zapewnimy komfort stopom, buty będą rzadziej przeciekać i dłużej będą służyć.

Na skutek chodzenia fleki do butów po jakimś czasie się zużywają. Częściej dochodzi do tego w przypadku fleków do butów damskich, na obcasie, ze względu na większe obciążenie konstrukcyjne. Panowie jednak również co kilka lat mogą zdecydować się na wymianę fleków do butów, aby zwiększyć komfort chodzenia, przyczepność i estetykę obuwia. Dlatego poleca się co jakiś czas przeprowadzenie wizyty u szewca, który oceni kondycję obuwia i w razie konieczności wymieni fleki na nowe. Można się także zdecydować na samodzielną wymianę fleków do butów.

Fleki do butów damskich i męskich – różnice

Fleki do butów damskich różnią się od tych, które stosowane są w męskim obuwiu. Przede wszystkim jednak nie każdy typ obuwia wyposażony jest we fleki. W przypadku obuwia męskiego fleki występują najczęściej w butach wizytowych. Zasłaniają i chronią cały obcas. Zwykle występują w grubości 0,5 cm. Męskie fleki dzielą się na wyodrębnione i zintegrowane z podeszwą, które zdecydowanie trudniej wymienić bez specjalistycznych narzędzi. Fleki do butów damskich mogą przybierać zarówno formę kolumnową, występującą w butach na obcasie, jak i klasyczną, płaską, która znajduje się w różnego typu balerinach, butach wizytowych, sandałach i niektórych butach na koturnie. Wyróżnia się także fleki specjalistyczne, przeznaczone do obuwia sportowego i wyczynowego. Idealnym przykładem mogą być fleki do butów narciarskich lub trekkingowych.

Fleki do butów – gdzie kupić?

Gdzie kupić fleki do butów? Fleki można kupić w sklepie obuwniczym lub przez Internet. Nie trzeba się jednak zastanawiać nad tym, gdzie można kupić fleki do butów, jeśli wybierze się wizytę u szewca. Dobry szewc bez trudu określi, jakich nowych fleków potrzebuje dane obuwie, i dokona koniecznej wymiany. Cena fleków do butów jest niezwykle niska – parę nowych fleków można kupić już za kilka złotych. Koszt wymiany fleków u szewca, w zależności od miejscowości, zwykle nie przekracza 15 złotych.

Samodzielna wymiana fleków do butów

W zakresie tego, jak zrobić fleki do butów, nie można zbyt wiele doradzić – trudno o to, aby samemu wykonać fleki. Kupione można jednak bez większego trudu wymienić w butach. Do wymiany fleków nie trzeba zbyt wielu narzędzi – wystarczą kombinerki i młotek, ewentualnie przyrząd do podważenia fleka, np. śrubokręt płaski. Oczywiście profesjonalni szewcy dokonują wymiany fleków do butów za pomocą specjalistycznych narzędzi, jednakże prezentowany sposób jest sposobem domowym, przeznaczonym dla każdego.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest usunięcie zużytych fleków z obcasów. Trzeba je podważyć, po czym oderwać delikatnie kombinerkami. Należy uważać, aby nie zahaczyć o obcas. Dla bezpieczeństwa warto okleić kombinerki i obcas taśmą klejącą – w przypadku zahaczenia nie powstaną szkody lub będą zdecydowanie mniejsze. Zdejmując fleki, należy wykonywać ruchy okrężne w lewą i prawą stronę. Jest to skuteczniejsze od "wyciągania" fleków w pionowy sposób względem obcasa.

Drugim krokiem jest wyrównanie powierzchni obcasa po zdjęciu fleku. Szczególnie istotne jest to w przypadku fleków płaskich. Drobne nierówności i pozostałości po fleku należy zetrzeć papierem ściernym, następnie przykleić nowy flek za pomocą specjalnego kleju do butów, potem zdjąć nadmiar kleju, wygładzić powierzchnię i odstawić but pod odpowiednim ciężarem, który zabezpieczy miejsce połączenia przed dostaniem się powietrza. W przypadku fleków do butów damskich z bolcem należy użyć młotka w celu przytwierdzenia bolca do wnętrza obcasa.

Powyższy sposób sprawdzi się w sytuacji, gdy fleki są zużyte i należy je wymienić na nowe. Warto pamiętać, że jeżeli wcześniej odpadł już jakiś flek, to trzeba odpowiednio zabezpieczyć lub ewentualnie naprawić obcas, który mógł się zetrzeć. W takim przypadku warto jednak skorzystać z pomocy zawodowego szewca.

Zobacz wideo: Kowbojki - królowe jesiennych dekoracji

Kowbojki – królowe jesiennych stylizacji
Kowbojki – królowe jesiennych stylizacji Botki kowbojki w ostatnim czasie wysokie kowbojki przeżywają prawdziwy renesans. Stały się one nieodłącznym elementem kobiecej garderoby i klasyką wśród damskiego obuwia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nevena Ristic/Getty Images

Pozostałe wiadomości