Porady

Ekspert radzi - jak przygotować buty na jesień? Sprawdź jak skutecznie wyczyścić buty

Porady

Aktualizacja:

Krótsze dni i chłodniejsze wieczory przypominają nam o tym, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Niebawem na dobre trzeba będzie porzucić szpilki i sandałki na rzecz botków czy kozaków. Jak przygotować obuwie na nową porę roku?

Czyszczenie butów jesiennych - co trzeba wiedzieć?

Buty jesienne są najczęściej wykonane ze skór licowych, nubuku, zamszu oraz eko - skór. Od materiału, z którego są zrobione, zależy oczywiście sposób ich czyszczenia. Niektórzy oddają je w tym celu do szewca, wiąże się to jednak z kosztami.

Dlatego warto o obuwie warto dbać regularnie i nauczyć się czyścić je samemu, co wyjdzie zdecydowanie taniej. Od czego zacząć?

Zawsze dokonujemy wstępnego czyszczenia, a więc jakąś szczotką musimy usunąć wszystkie zanieczyszczenia - piach, glinę czy błoto. Później skórę licową możemy jeszcze przetrzeć wilgotną szmatką. Bardzo ważnym elementem, o którym chciałem powiedzieć, a dużo osób nie wie - należy użyć jakiegoś preparatu, który usunie stare pasty

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN szewc Damian Parzniowski.

Często przychodzą do niego klienci, którzy - choć regularnie pastują buty - narzekają, że są suche i popękane. Czym to jest spowodowane?

Pasty woskowe, twarde, kremy też, tworzą powłokę, żeby ochronić nam skórę przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi

- wyjaśnił nasz gość.

Jak wyczyścić obuwie?

W naszym programie szewc pokazał krok po kroku, jak czyścić obuwie z zamszu i skóry. Zdradził także, co jest najistotniejsze podczas przygotowywania butów na jesień.

Najważniejszym etapem jest czyszczenie mechaniczne, na przykład gumką. Dzięki drobinkom krzemionki jest tak, jakbyśmy piaskowali buty, lecz ręcznie. (...) Następnie czyścimy szczotką i powtarzamy tę czynność, aż wyczyścimy zabrudzenie lub już nie będzie efektów. Wtedy w ostateczności możemy użyć specjalistyczne środki - szampony, pianki i inne preparaty płynne. Tam już trzeba postępować zgodnie z instrukcją danego produktu

- podkreślił szewc Damian Parzniowski.

Zobacz wideo: Ile par butów to dużo?

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości