Styl życia

Jak dawniej wyglądały święta? "Trzeba było wstać 5-6 rano i wydać ostatnie dyspozycje służbie"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak się narodziły tradycje Bożego Narodzenia?
Jak się narodziły tradycje Bożego Narodzenia? Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

17 grudnia w Dzień Dobry TVN otwieramy kolejne okienko w kalendarzu adwentowym. Pod tą datą kryje się hasło "Jak wyglądały święta dawniej?". Z Pauliną Antczak, która zajmuje się historią sztuki i obyczaju odbyliśmy podróż w czasie.

Kiedy pojawił się zwyczaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Polsce?

Zwyczaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w ziemiańskich domach rozpoczął się w Polsce stosunkowo niedawno. Wcześniej wierzono, że w Wigilię dusze zmarłych odwiedzają bliskich w swoich domach.

To był przełom XVIII/XIX wieku. (...) Wówczas na ziemiach polskich przypadało to na 23, 24 grudnia, przy czym to był dzień, kiedy składano podziękowania za płody, ale nie tylko rozchodziło się o taki kontekst w wydaniu rodziny, ale też w ogóle o urodzaj płodów rolnych, hodowli zwierząt, czy chociażby też zdrowia

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Święta Bożego Narodzeni - podział ról

Tak jak obecnie bywa, tak i kiedyś, każdy z domowników miał swój przydział obowiązków. Jak podkreśliła Paulina Antczak, dziedziczka magnacka 24 grudnia miała wiele zadań do wykonania.

- Zajmowała się dosłownym zarządzaniem. Trzeba było wstać o 5-6 rano i wydać ostatnie dyspozycje służbie, (...) pojechać w mroźny poranek nad stawy rzeki, bo tam był połów ryb na wigilijny stół. Wcześniej trzeba było przygotować przeręble. Taka pani dziedziczka udawała się w to miejsce - wyjaśniła nasza rozmówczyni i dodała, że najbardziej pożądanym połowem były szczupaki.

Natomiast w tym samym czasie dziedzic udawał się na polowanie. Jaka była rola dzieci podczas świąt? Czy dostawały prezenty? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości