Jak sprawdzić, czy masz odwodniony organizm? Ten prosty test zrobisz w domu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym nawadniać się latem?
Czym nawadniać się latem?
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Upały nie odpuszczają, a temperatury za oknem sięgają 30 st. C. W tym czasie szczególnie ważne jest nawodnienie. Jak zweryfikować, czy przyjmujemy odpowiednią ilość płynów? Wystarczy zrobić prosty test.

Odwodnienie - do czego prowadzi?

W upalne dni powinniśmy więcej pić. Niestety sporo osób zapomina o regularnym nawadnianiu organizmu, co prowadzi do odwodnienia, czyli pisząc wprost - znacznej utraty wody i elektrolitów. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, jednakże nikt nie powinien go bagatelizować. Odwodnienie bowiem negatywnie wpływa na przebieg wszystkich funkcji fizjologicznych, a także prowadzi do spadku formy fizycznej, intelektualnej czy pogorszenia nastroju. Eksperci zaburzenia gospodarki wodno-elektolitowej dzielą na trzy rodzaje:

  • hipertoniczne - większa utrata wody niż elektrolitów,
    • hipotoniczne - większa utrata elektrolitów niż wody.
      • izotoniczne - utrata wody i elektrolitów zachodzi na tym samym poziomie.

        Klasyczne objawy odwodnienia

        Słońce, upał i czas spędzony na świeżym powietrzu? To brzmi jak wymarzone wakacje. W takich warunkach jednak łatwo o odwodnienie. Zaaferowani zwiedzaniem, kąpaniem się w morzach, oceanach czy jeziorach, zapominamy o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Zanim jednak zdążymy sobie przypomnieć o butelce wody, odezwie się nasz organizm.

        Najczęstszymi objawami sugerującymi, że jesteśmy odwodnieni, jest uczucie pragnienia, suchość w ustach, a także bóle i zawroty głowy oraz osłabienie. Do tego dochodzą także: wysuszone śluzówki, mniejsza częstotliwość oddawania moczu, ciemniejszy kolor moczu i zaparcia. Lekarze potwierdzili również, że w trakcie odwodnienia pojawiają się problemy z koncentracją i kontrolowaniem emocji, a także uczucie nieprzerywanego zmęczenia. Nasza skóra staje się wysuszona, temperatura ciała wzrasta, a organizm przestaje wydzielać pot. Ponadto u niektórych osób może pojawić się drżenie lub skurcze mięśni, przyspieszone tętno i przyspieszona akcja serca. To, co zadziwia laików, to fakt, że zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej powodują również wzdęcia, brak apetytu oraz senność.

        Test na odwodnienie – jak twój organizm radzi sobie podczas upałów?

        Jak sprawdzić, kiedy nasze ciało potrzebuje większej ilości płynów? Istnieje prosty sposób, dzięki któremu szybko zweryfikujemy, czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Pomocny będzie test turgoru, czyli elastyczności skóry. Uwaga! Test sprawdza się u osób do ok. 60-65 r. ż. ponieważ z wiekiem skóra traci elastyczność! – zapowiedziała fizjoterapeutka, a następnie opublikowała w mediach społecznościowych filmik, na którym krok po kroku pokazuje, jak wykonać test.

        - "Ściśnij skórę nad stawem międzypaliczkowym ręki. Fałdka zostaje? Koniecznie uzupełnij płyny. Fałdka znika? Dobre nawodnienie organizmu" - poinformowała fizjoterapeutka.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Nastazja Bloch

        Źródło: Instagram/@wnekaleksandra, zdrowietvn.pl

        Źródło zdjęcia głównego: CoffeeAndMilk/GettyImages

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości